Obalamy mity dotyczące backupu w chmurze (cz. 1)

Firmy coraz chętniej przenoszą swoje zasoby do chmury, chociaż spora część przedsiębiorców ma co do niej mieszane uczucia. Z badań Xopero Software S.A wynika, że 58,3% przedsiębiorców uważa rozwiązania cloudowe za bezpieczne, a 41,7% spośród nich nie darzy chmury zaufaniem.

Pomimo obaw rynek rozwiązań chmurowych systematycznie rośnie. Według IDC z rozwiązań cloud computingu korzysta już 9 na 10 firm – wśród najbardziej popularnych nie sposób wymienić poczty czy narzędzi do współdzielenia i przechowywania danych, ale przedsiębiorcy powoli sięgają też po bardziej zaawansowane narzędzia. Do 2025 roku biznes umieści w chmurze 60% swoich danych.

Backup w chmurze dla biznesu. Przetestuj Xopero Cloud - za darmo przez 14 dni.

Według 92% firm chmura ułatwia codzienną pracę. Cenią ją m.in. za automatyzację wielu procesów, dostępność oraz niskie koszty. Z drugiej strony wzbudza wspomnianą już nieufność w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Czy słusznie? W tym dokumencie postaramy się skonfrontować najczęstsze mity narosłe wokół backupu w chmurze z racjonalnymi argumentami.

MIT 1 – Backup w chmurze jest mniej bezpieczny

Mit ten zakorzeniony jest w obawie przed przekazaniem istotnych danych firmowych poza jej siedzibę. Gdzie trafią dane? Do chmury… czyli dokąd? Odpowiedź na to pytanie pozwoli bardzo szybko rozwiać wszelkie obawy.

Dostawcy rozwiązań do backupu korzystają z wyspecjalizowanych i zaufanych centrów danych – to w nich przechowywane są kopie zapasowe klientów. Centra zapewniają złożony i wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdzony stosownymi certyfikatami i weryfikowany regularnymi audytami. To również infrastruktura dostosowana do ciągłej pracy urządzeń sieciowych oraz serwerów – odpowiednie wnętrza i budynki, zapewniające stałe dostawy energii agregaty prądotwórcze, procesy podtrzymywania zasilania (UPS), systemy klimatyzacji zapewniające właściwą temperaturę, wilgotność oraz czystość powietrza w pomieszczeniach. Wszystko starannie zaprojektowane i utrzymywane przez specjalistów. Wdrożenie takiego poziomu zabezpieczeń w pojedynczym przedsiębiorstwie jest nie tyle nieopłacalne, co wręcz niemożliwe.

Mówiąc już o samym bezpieczeństwie rozwiązań Xopero, nie sposób nie wspomnieć, że zanim dane trafią na serwer backupu w chmurze, a więc w momencie ich wysyłania z wykorzystaniem 128-bitowego certyfikatu SSL z komputera użytkownika, są szyfrowane algorytmem AES 256, uznanym za niemożliwy do złamania (korzystają z niego m.in.: banki przy realizacji transakcji płatniczych oraz amerykańska National Security Agency). Dane szyfrowane są przy użyciu klucza znanego klientowi lub klucza domyślnego (przechowywanego po stronie dostawcy rozwiązania do backupu). Czysto teoretycznie – jeżeli komuś udałoby się złamać zabezpieczenia i zdobyć dostęp do serwera – dane będą dla niego bezużyteczne. Proces deszyfryzacji zachodzi bowiem dopiero na komputerze użytkownika podczas przywracania danych.

Podsumowanie

Wysokie standardy bezpieczeństwa, szyfrowanie danych, odpowiednia infrastruktura, monitoring 24/7, zespoły specjalistów, audyty bezpieczeństwa i zgodności z normami oraz certyfikaty sprawiają, że obawy o bezpieczeństwo danych firmowych przechowywanych w chmurze są nieuzasadnione.

Werdykt: mit jest nieprawdziwy.

MIT 2 – Kopie zapasowe w chmurze są mniej dostępne…

Centra danych w których przechowywane są kopie zapasowe firmowych danych klasyfikowane są według dostępności (TIER). Zważywszy, że wyposażone są w redundantne (nadmiarowe) serwerownie, systemy zasilania i chłodzenia, zwielokrotnione połączenia sieci szkieletowej czy łącza internetowe do różnych operatorów nie może dziwić, że gwarantują dostęp do danych na poziomie 99,98% (TIER III) lub 99,99% (TIER IV).

Czy dane mogą być bardziej dostępne? Czy ich przechowywanie w firmie może dać nam większą gwarancję i pewność?

Co w przypadku awarii lub okresowych prac konserwacyjnych? Jak wówczas wyglądać będzie dostępność naszych danych?

Kopie zapasowe przechowywane w centrum danych są wielokrotnie zduplikowane. Przechowywane są nie tylko na kilku dyskach i w kilku różnych maszynach, ale również w więcej niż jednej fizycznej lokalizacji. Większość centrów danych posiada kilka lokalizacji co dodatkowo zabezpiecza dane przed różnymi zdarzeniami losowymi, klęskami żywiołowymi (jak powódź czy pożar), a także chwilowymi awariami czy pracami konserwacyjnymi. W przypadku ich wystąpienia w jednej lokalizacji, klient zawsze może pobrać swoje dane z drugiej.

Podsumowanie

Redundantna infrastruktura, wielokrotna duplikacja danych i blisko 100% gwarancja dostępności danych mówią same za siebie.

Werdykt: mit jest nieprawdziwy.

Mit 3 – Backup w chmurze wykonuje się wolno i długo…

Backup w chmurze wymaga stabilnych oraz szybkich łączy internetowych. Szybkość jego wykonania zależna jest od prędkości łącza internetowego i choć czasy wolnego internetu bezpowrotnie minęły, to prawdą jest, że wykonuje się on nieco wolniej niż backup lokalny.

Przedsiębiorcy często obawiają się również, że tworzenie kopii zapasowych wpłynie na prędkość internetu – rozwiązanie Xopero Cloud umożliwia taką konfigurację wykonywania backupu, aby wykorzystywał wyłącznie część łącza, nie ograniczając tym samym przepustowości.

Podsumowanie

Fakt, że w internecie oglądamy na co dzień seriale oraz filmy w jakości HD (w streamie) bez wieszania się i buforowania (co nie tak znowu dawno było nie do pomyślenia) świadczy o tym, że przesyłanie danych za pośrednictwem internetu nie stanowi obecnie problemu. Dynamiczny rozwój łączy internetowych, nowe technologie oraz rosnące standardy telefonii komórkowej (np. 5G) sprawiają, że może być pod tym względem tylko lepiej. Warto mieć to na uwadze.

Werdykt: wraz z upływem czasu mit traci na aktualności, chociaż należy przyznać, że nadal tkwi w nim ziarnko prawdy.

Mit 4 – …podobnie jest z odzyskiwaniem kopii zapasowych z chmury

Odzyskiwanie danych z backupu w chmurze, podobnie jak tworzenie kopii zapasowej w tym ekosystemie wymaga stabilnych i szybkich łączy internetowych. Czas odzyskiwania zależy jednak nie tylko od przepustowości internetu, ale również od ilości przywracanych danych. Nie zawsze konieczne jest pobranie całej kopii backupu.

Często utrata danych oznacza przypadkowe wykasowanie pojedynczego pliku lub folderu. W takich sytuacjach wystarczy pobrać z kopii zapasowej tylko utracone elementy, co nawet w przypadku wolniejszej sieci firmowej, nastąpi niemal natychmiastowo.

Podsumowanie

Postępujące procesy deduplikacji i kompresji danych, dynamiczny rozwój łączy internetowych oraz możliwość szybkiego przywracania wyłącznie wybranych plików i folderów sprawia, że „siła rażenia” tego mitu staje się znikoma.

Werdykt: podobnie jak w przypadku wcześniejszego mitu, ten również zawiera zaledwie zalążek prawdy, który wraz z przyspieszaniem łączy internetowych naturalnie wymiera.

Mit 5 – Backup w chmurze jest drogi

Cena jaką płaci się za przestrzeń w chmurze jest wyższa niż zakup równoważnego dysku – zgoda. Taka uproszczona kalkulacja nie uwzględnia jednak kosztów utrzymania lokalnej infrastruktury. Do serwera backupu należałoby doliczyć koszty otoczenia fizycznego, czyli pomieszczeń, prądu czy dodatkowych zabezpieczeń.

W przypadku rozwiązań chmurowych, w cenie otrzymujemy wspomniane już zabezpieczenia profesjonalnych centrów danych. Redundantna infrastruktura, duplikacja danych, monitoring 24/7, certyfikaty bezpieczeństwa, zabezpieczenie przed sytuacjami losowymi i katastrofami – to wszystko otrzymujemy w pakiecie i unikamy kosztów wdrożenia tego typu ochrony wewnętrznie w organizacji.

Pamiętajmy również, że korzystając z backupu w chmurze nie kupujemy przestrzeni na wyrost – płacimy tylko za realnie wykorzystane miejsce i dopiero wraz ze wzrostem potrzeb możemy zwiększyć ilość dostępnej przestrzeni. Można powiedzieć, że cloud backup jest rozwiązaniem “szytym na miarę” każdego biznesu.

Podsumowanie

Szersze spojrzenie na sprawę sprawia, że w perspektywie czasu rozwiązanie chmurowe okazuje się korzystniejsze finansowo, zwłaszcza uwzględniając poziom zabezpieczeń otrzymywany “w pakiecie”.

Werdykt: mit jest nieprawdziwy.