Nie ma firmowego systemu IT, który nie byłby wcześniej, czy później unowocześniany. Zmieniają się systemy operacyjne, wersje baz danych i ewoluuje również wykorzystywane do celów biznesowych oprogramowanie. Co jakiś czas upgradowany jest też sprzęt i infrastruktura IT. Wszystkie te zmiany wymuszają przeprowadzanie, raz na jakiś czas, procesu migracji zasobów do nowego środowiska sprzętowo-programowego. Ta operacja budzi jednak wiele uzasadnionych obaw wśród użytkowników.
Jak wiadomo, migracja danych polega na przeniesieniu zgromadzonych plików z jednego systemu informatycznego do drugiego, bądź też ze starej wersji programu do nowej. Pod tym pojęciem często rozumie się również przeniesienie aplikacji i baz danych – nierzadko „w locie”, podczas ich pracy. Szybka i sprawna migracja z wcześniej wykorzystywanego w firmie oprogramowania pozwala zachować ciągłość pracy i nieprzerwaną realizację celów biznesowych.
Kolejną przyczyną mogą być również zmiany organizacyjne w firmie związane np. z otworzeniem nowego zamiejscowego oddziału, zmianami zakresu obowiązków pracowników, redukcją bądź zwiększeniem zatrudnienia, czy innymi czynnikami wewnętrznymi bądź zewnętrznymi, np. zmianami w prawie. Często tego typu migracja wiążę się z przygotowywaniem nowych pomieszczeń i stanowisk pracy, bądź fizycznym przenoszeniem ich pomiędzy różnymi lokalizacjami i dopasowaniem do nowych wymagań.
Jak przeprowadzić proces migracji danych w firmie
Niezależnie od tego, jakie dane bądź oprogramowanie będzie podlegać migracji, do jakiej lokalizacji i na jaką infrastrukturę IT będzie się ona odbywać oraz jak duża ona będzie, proces przenoszenia informacji powinien rozpocząć się od wyznaczenia kierownika projektu. Zadaniem tej osoby jest zadbać o to, aby przenoszone zasoby były odpowiednio przygotowane i opisane. Z tym procesem związana być musi odpowiednia polityka spójności, dzięki czemu unikniemy sytuacji, że podczas migracji nie wszystko zostanie przeniesione. Polityka spójności danych musi obejmować ich kategoryzację, formatowanie oraz, jeżeli zachodzi taka potrzeba, konwertowanie. Przy tej okazji można też uporządkować przechowywane w firmie informacje.
Bardzo często przy przenoszeniu firmowych danych stosuje się podejście „proof-of-concept”, które sprawdza się zarówno podczas niewielkiej migracji, jak i przy rozbudowanym projekcie. W uproszczeniu, podejście proof-of-concept polega na sprawdzeniu poprawności każdego przebiegu związanego z wprowadzanymi zmianami. W ten sposób, sprawdzając zaplanowane procesy migracyjne w środowisku testowym, zabezpieczamy się przed popełnieniem błędów podczas rzeczywistego przenoszenia zasobów i eliminujemy potencjalne zagrożenia. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za migrację jest ją w stanie podzielić na konkretne etapy i pilotować oraz monitorować cały proces na bieżąco, aż do jego zakończenia.
Niezależnie od źródła i miejsca docelowego, proces ten nie powinien być prowadzony pospiesznie, bez zapewnienia bezpieczeństwa danych. Migracja, nawet niewielka jest dość skomplikowanym procesem logistycznym, w którym bezwzględnie musimy przestrzegać ustalonych reguł i procedur. W trakcie jej realizacji możemy wesprzeć się backupem. Zapewni on nam dodatkowe zabezpieczenie.
Aplikacja do backupu pomocna w migracji
Oprogramowanie do backupu, takie jak Xopero Cloud, Xopero QNAP Appliance czy Xopero Backup & Restore może okazać się wyjątkowo wygodne podczas przenoszenia zasobów. Przede wszystkim za jego pomocą można przygotować kopię bezpieczeństwa wszystkich przenoszonych danych, aplikacji czy całego środowiska – niezależnie od tego, czy migracja dotyczy stacji roboczych, serwerów fizycznych, wirtualnych czy baz danych.
W ten sposób przygotować możemy sobie pełne środowisko odtworzeniowe, na wypadek, jeśli coś poszłoby źle. Dzięki backupowi w każdej chwili możemy wrócić do sytuacji sprzed rozpoczęcia procesu przenoszenia danych, odtwarzając je na dotychczasowym sprzęcie czy środowisku programowym. Posiłkując się aplikacją Xopero, można zatem przestać martwić się o ciągłość procesów biznesowych, zwłaszcza w mniejszej czy średniej firmie, gdzie migracja zwykle nie trwa dłużej niż kilka godzin i prowadzi się ją zazwyczaj podczas nocnej przerwy w działaniu przedsiębiorstwa. Jeśli nie uda nam się przenieść plików i uruchomić firmowej bazy danych, niemal natychmiast możemy wrócić do sytuacji tuż po wyjściu ostatniego pracownika z firmy.
Mało tego, w wypadku oprogramowania Xopero QNAP Appliance, współpracującego z serwerami NAS firmy QNAP, w których dostępna jest funkcja Virtualization Station, możliwe jest utworzenie na serwerze NAS wirtualnej maszyny, na której można odtworzyć nasz backup i wypróbować wszystkie procedury konwersji danych czy ich migracji, bez obawy o ich fizyczne uszkodzenie.
Równie przydatnym narzędziem może okazać się Smart Virtualization Stick. To narzędzie Xopero pozwala stworzyć wirtualną maszynę na komputerze z dyskiem pozbawionym systemu operacyjnego. W ten sposób możemy na przykład sprawdzić, czy na nowych komputerach w nowym oddziale firmy da się szybko sklonować zbackupowane środowisko pracy ze wszystkimi zainstalowanymi aplikacjami i uprawnieniami użytkowników, bez pojawienia się sprzętowych problemów np. ze sterownikami. Próby te można przeprowadzać bez fizycznej instalacji systemu operacyjnego i procedury przywracania, tylko za pomocą środowiska wirtualnego. Dostęp do uruchomionego w ten sposób zwirtualizowanego systemu poprzez sieć umożliwia wgląd do zasobów i usług serwera.