Backup w chmurze mity, ziarno prawdy, fakty? Dziś rozprawimy się z wszelkimi wątpliwościami, które narosły wokół chmury, cloud computingu i backupu online. Dopiero zaczynasz lekturę? Część pierwszą znajdziesz pod tym linkiem.
MIT 6 – Backup w chmurze jest mniej wydajny niż jego lokalny odpowiednik
Backup w chmurze napędzany jest przez tę samą technologię co rozwiązanie lokalne. Różnica polega przede wszystkim na miejscu przechowywania kopii zapasowych – lokalnie, w siedzibie firmy lub w chmurze.
Każde z rozwiązań różni się nieco pod względem funkcjonalności, ale ciężko jednoznacznie stwierdzić, które z nich sprawdzą się lepiej. Wybór ekosystemu backupu powinien być poprzedzony analizą potrzeb i infrastruktury przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, niezależnie od rodzaju backupu – w chmurze czy lokalnie – dane są zabezpieczone i możliwe do odzyskania w każdym momencie.
Podsumowanie
Skoro oba rodzaje backupów różnią się głównie miejscem składowania danych, kwestia wydajności jest mocno powiązana z potrzebami i wewnętrznymi uwarunkowaniami firmy.
Werdykt: backup w chmurze mity / fakty.
MIT 7 – Backup w chmurze jest bardziej skomplikowany w zarządzaniu…
… niż jego lokalny odpowiednik.
Oba rodzaje backupu – co już ustaliliśmy – napędza ta sama technologia, również ta odpowiedzialna za zarządzanie wykonywaniem kopii zapasowych.
W jednym i w drugim rozwiązaniu istnieje możliwość centralnego, zdalnego zarządzania procesem tworzenia kopii zapasowej. W taki sam sposób definiuje się politykę tworzenia kopii bezpieczeństwa, określa dane i urządzenia do zabezpieczenia oraz harmonogram wykonywania backupu.
Podsumowanie
Jeżeli uświadomimy sobie, że podstawową różnicą między backupem lokalnym, a kopią w chmurze jest miejsce przechowywania danych, zrozumiemy, że nie ma to większego znaczenia dla funkcjonalności rozwiązań – również w aspekcie zarządzania.
Werdykt: backup w chmurze mity / fakty.
MIT 8 – Antywirus i anty-malware wystarczająco chronią przed skutkami ataku ransomware…
…backup nie jest więc potrzebny.
Niestety nie do końca… wielu przedsiębiorców jest przeświadczonych, że antywirus skutecznie ochroni biznes przed atakiem ransomware. Co prawda producenci programów anty-malware stale ulepszają swoje produkty, ale nieustannie też mierzą się z coraz to większą pomysłowością przestępców i nowymi sposobami infekowania firmowych systemów komputerowych.
To swego rodzaju nieustająca wojna. Oczywiście takie rozwiązania to podstawa i świetnie jeśli je posiadasz, ale nawet z nimi musisz liczyć się z tym, że możesz paść ofiarą tej walki. Co wtedy zrobisz? Jak widzisz, sam antywirus nie wystarczy. Przed skutkami ataków ochroni Cię backup. Zamiast płacić często horrendalnie wysoki okup, dzięki kopii w chmurze przywrócisz zaszyfrowane przez przestępców dane i…spokojnie wrócisz do swojej pracy. Antywirus i backup powinny być więc traktowane jako dwustopniowe zabezpieczenie Twoich danych przed ransomware.
Podsumowanie
Przezorny zawsze ubezpieczony… dlatego lepiej jest chronić dane firmowe za podwójną tarczą złożoną z oprogramowania antywirusowego oraz backupu.
Werdykt: backup w chmurze mity / fakty. Zwolennicy powiedzenia, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, powinni uznać ten mit za nieprawdziwy.
Mit 9 – Cloud backup i cloud storage to dokładnie to samo…
…posiadając Dropbox nie potrzebuję backupu danych.
Przechowywanie danych w chmurze, czyli cloud storage to nie to samo co cloud backup, który jest procesem tworzenia kopii bezpieczeństwa danych firmowych by w wypadku awarii, ataku ransomware lub błędu pracownika móc je szybko odzyskać z kopii zapasowej, zapewniając tym samym ciągłość działania firmy.
Cloud storage, realizowany przykładowo przez takie serwisy jak Dropbox czy Google Drive, pozwala na przechowywanie kopii firmowych umów, faktur i dowolnych dokumentów oraz danych w chmurze, a więc poza siedzibą firmy. Nie zabezpiecza jednak firmowego serwera i komputera wraz ze zgromadzonymi danymi przed awarią, atakiem ransomware oraz błędem ludzkim.
Wykonując backup danych firmowych powstałą kopię bezpieczeństwa przechowujemy na storage’u. Nie są to jednak kopie wybranych plików czy dokumentów firmowych lecz specjalnie spreparowane pliki kopii bezpieczeństwa, które są zaszyfrowane, przechowywane w paczkach danych w formie pofragmentowanej (chuncks), przez co pozostają „nieczytelne” dla osób trzecich. Backup w chmurze pozwala nam wykonać nie tylko kopie wybranych plików, ale również zabezpieczać całe dyski lub wybrane ich partycje przy pomocy backupu obrazu. W sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia zbackupowanego dysku twardego w firmowym komputerze, zgromadzone dane oraz aplikacje odtworzymy z kopii bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Powszechnie mylony ze sobą cloud storage i cloud backup to dwa zupełnie odmienne pojęcia. Przechowywanie danych w chmurze (cloud storage) to nowoczesna i wygodna alternatywa dla dysku przenośnego lub pendrive’a. Jednak jej utożsamianie z backupem danych w chmurze oraz zabezpieczeniem danych firmowych przed niespodziewanymi zdarzeniami jest olbrzymim nadużyciem.
Werdykt: backup w chmurze mity / fakty.
Mit 10 – Wykonując backup lokalnie nie ma potrzeby robić kopii do chmury…
Dane firmowe chronić można nie tylko lokalnie lub w chmurze. Najskuteczniejszym sposobem ich ochrony jest połączenie obu tych rozwiązań w tzw. backup hybrydowy. Zyskuje się wówczas stabilność rozwiązań lokalnych z elastycznością chmury i 100% gwarancję bezpieczeństwa danych.
Kopia przechowywana lokalnie pozwala na szybkie przywracanie danych firmy w razie awarii czy ataku. Kopia w chmurze stanowi z kolei doskonałe zabezpieczenie na wypadek utraty backupu lokalnego w wyniku katastrofy takiej jak chociażby pożar czy powódź.
Podsumowanie
Chcąc spać spokojnie warto sięgnąć po backup hybrydowy, który jest spełnieniem złotej reguły tworzenia kopii zapasowych. Zasada „3-2-1” wskazuje bowiem, że dla zapewnienia bezpieczeństwa danych firma powinna posiadać co najmniej 3 kopie zapasowe przechowywane w co najmniej 2 różnych lokalizacjach z czego co najmniej jedna powinna mieścić się poza siedzibą firmy. Redundantna infrastruktura centrum danych i wielokrotna duplikacja danych sprawia, że w chmurze kopie zapasowe przechowywane są na kilku dyskach, w kilku różnych maszynach, a także w więcej niż jednej fizycznej lokalizacji, czyli w co najmniej dwóch różnych centrach danych.
Werdykt: backup w chmurze mity / fakty.