Wirus szyfrujący blokuje międzynarodowe lotnisko w Bristolu

Przez trzy dni obsługa międzynarodowego portu lotniczego w Bristolu ręcznie drukowała i wypisywała pasażerom aktualizowane godziny przylotów i odlotów po tym, jak infekcja szyfrująca wyłączyła tablice informacyjne lotniska. Tymczasem pełną operacyjność zaszyfrowanych systemów można było odzyskać znacznie szybciej – np. dzięki naszemu oprogramowaniu!

Ten pechowy weekend z połowy września obsługa lotniska w Bristolu z pewnością zapamięta na długo. W piątek rano złośliwy atak szyfrujący zablokował systemy kontrolujące elektroniczne tablice informacyjne – podstawowy środek komunikacji lotniska z pasażerami. W efekcie zablokowane ekrany wygaszono komunikatem “chwilowej niedostępności usługi” wyświetlanym od 14-ego do 17 września, gdy władze obiektu wreszcie odzyskały kontrolę nad siecią.

Trwająca trzy dni infekcja znacząco spowolniła pracę lotniska, skazując awaryjnie rozszerzony personel na ręczną aktualizację wszystkich godzin przylotów i odlotów. Rozdrażnieni dłuższym oczekiwaniem pasażerowie komentowali te wysiłki w mediach społecznościowych, publikując zdjęcia personelu zapisującego zmywalne tablice i papierowe plakaty rozwieszane na bieżąco w halach portu.


Uodpornij się na szyfrowanie danych i inne awarie – zobacz najbliższy webinar!


Szczęśliwie po wykryciu piątkowej infekcji władze lotniska zdążyły odłączyć większość swoich systemów nie chcąc ryzykować epidemii i całkowitego paraliżu komunikacyjnego. W ocenie ekspertów Xopero obsługa lotniska zadziałała prawidłowo. Chociaż spowolnienie transferu tysięcy pasażerów z pewnością skomplikowało ich osobiste sprawy – skutkując np. odwołaniem spotkań biznesowych i wyczekiwanych zabiegów medycznych – to łatwo sobie wyobrazić potencjalną skalę zagrożenia, gdyby niepowstrzymany wirus zaszyfrował np. systemy wieży kontrolnej.

Twórcy wirusa standardowo zażądali okupu (wysokości nie ujawniono), a rzecznik prasowy lotniska zapewnił, że usterkę zlikwidowano bez haraczu za odblokowanie tablic, nie wspominając jednak o backupie danych. Czy gdyby ten faktycznie tworzono i sprawdzano, to wznowienie pracy lotniska przyjmującego 8 milionów pasażerów rocznie zajęłoby aż trzy dni? Przypominamy, że najnowsze systemy backupu (jak Xopero) pozwalają na to znacznie szybciej – nawet gdy wirus zdążył już zaszyfrować pół serwerowni pechowej firmy.  – Zawsze pamiętajmy o posiadaniu aktualnego i sprawdzonego backupu, który możemy już przywracać nawet sprzed minuty i na dowolne urządzenie użytkownika radzi Grzegorz Bąk, presales engineer XoperoDobry backup to nie tylko gwarancja ciągłości działania systemów firmy, ale wciąż jedyne antidotum na skutki praktycznie wszystkich ataków szyfrujących.

Szyfrowanie krytycznej infrastruktury – jak szpitale czy lotniska – to żadna nowość dla twórców ransomware, przedwcześnie “pożegnanego” przez osoby przekonane, że lata świetności (2016 i 2017) wirusy szyfrujące mają już za sobą. W ubiegłym roku ofiarami takich infekcji padły dwa lotniska ukraińskie: w czerwcu wirus NotPetya sparaliżował lotnisko w Kijowie, a w październiku ransomware Bad Rabbit zablokował port lotniczy w Odessie. Tymczasem jeszcze w marcu tego roku międzynarodowy port lotniczy Hartsfield-Jackson Atlanta przeczuwając możliwość podobnego cyberataku wyłączył swoją bezpłatną sieć WiFi i niektóre funkcje strony www po tym, jak komputery magistratu miasta uległy infekcji szyfrującej. Być może dzięki temu lotnisko o największej liczbie (103,9 mln) pasażerów obsłużonych w 2017 roku nie musiało sprawdzać swojego ostatniego backupu.

Nasz tekst cytowały serwisy:
WP / Benchmark / PC Format / Chip / Dziennik Internautów / Telix / CoNowego