Zabezpieczenie danych w trzech krokach – jaki backup wybrać

Jak można stracić dane? Nagła awaria dysku, atak ransomware, czy po prostu błąd ludzki… Takie sytuacje nie tylko dokładają godzin pracy, ale w skrajnym przypadku mogą kompletnie sparaliżować funkcjonowanie organizacji. Jednak zabezpieczenie danych nie musi być trudne.

Jak walczyć ze skutkami “nieprzewidzianego”? Backup to idealne rozwiązanie, które jest w stanie uchronić firmę przed przestojem w działaniu. Jednak zanim wybierzesz program do backupu, odpowiedz sobie na trzy podstawowe pytania. 

Krok 1: Zabezpieczenie danych – w jaki sposób?

Jakie dane powinno się zabezpieczać? Czy chcesz wykonywać backup plikowy czy obraz całego dysku? A może interesuje Cię wyłącznie kopia zapasowa baz danych? Chcesz zabezpieczyć komputery użytkowników końcowych, czy może wystarczy kopia zapasowa katalogu ze współdzielonymi plikami na serwerze? 

Odpowiedź na to pytania jest tak zróżnicowana, jak odmienne są profile działalności firm. Jedna rzecz jest jednak niezmienna: dane w razie awarii muszą pozostać bezpieczne.

Krok 2: Zabezpieczenie danych – kiedy?

W jakich godzinach ma się wykonywać kopia bezpieczeństwa? Jak często? Codziennie, raz w tygodniu, raz w miesiącu? Szukając odpowiedzi na te pytania, należy uwzględnić czas potrzebny na wykonanie pojedynczej kopii. Przykładowo – czas wykonania backupu plikowego Pulpitu oraz dysku o wielkości 2TB będzie się od siebie różnił. 

Rozwiązania do backupu Xopero oferują możliwość ograniczenia wydajności agenta, stąd użytkownik w czasie normalnej pracy nie odczuje, że równolegle wykonuje się backup danych.

Zabezpieczenie danych w trzech krokach - przetestuj Xopero Backup&Restore

Krok 3: Ile wersji moich danych potrzebuję?

Wbrew pozorom to jest bardzo ważne pytanie. Liczba wersji, na jaką możemy sobie pozwolić, jest przede wszystkim zależna od ilości miejsca w magazynie, gdzie dane będą przechowywane, ale także od tego, ile tych kopii naprawdę będzie potrzebnych. Warto się zastanowić czy na pewno jest sens trzymać 10 kopii obrazu dysku serwera, skoro w razie jego awarii najczęściej i tak będzie potrzebna ta ostatnia?

Skuteczne programy do backupu pozwalają na automatyzację wykonywanego backupu, więc po jednorazowym zdefiniowaniu polityk backupu, administrator nie musi się już martwić ustawieniami.

Dobrym pomysłem może okazać się wykupienie dodatkowej przestrzeni w chmurze. Cloud backup jest coraz popularniejszym rozwiązaniem ze względu na łatwość użycia, skalowalność rozwiązania i przystępną cenę. Zabezpieczenie danych nie wymaga już konfiguracji złożonej infrastruktury, a jedynie połączenia z internetem. Szczególnie wygodne jest wykorzystanie chmury w przypadku małych przedsiębiorstw czy jednoosobowej działalności gospodarczej.

Spokojny sen

Decydując się na zabezpieczenie danych i zakup narzędzia do backupu, decydujesz się na zakup spokoju. Wiesz, że dane są zabezpieczone i nawet w razie awarii dysku, ataku ransomware, czy czegoś tak trywialnego (lecz jak pospolitego) jak błąd ludzki, jesteś bezpieczny. Dane można szybko i prosto odzyskać, a pracownicy będą mogli się skupić na swojej pracy.

Przed wybraniem idealnego dla siebie oprogramowania do backupu trzeba odpowiedzieć sobie na trzy zasadnicze pytania:

  1. Co chcę zabezpieczyć?
  2. Jak często będę tworzył kopie?
  3. W razie awarii, ile wersji danych potrzebuję?

W tym miejscu moglibyśmy zakończyć ten artykuł, ale przyjrzyjmy się dokładniej temu, co kryje się pod tymi punktami.

Zabezpieczenie danych w trzech krokach - przetestuj Xopero Cloud

Czarny scenariusz

Wyobraź sobie sytuację, że wyłączasz wszystkie komputery w swojej organizacji. Które z procesów niezbędnych do działania można przenieść “na papier”, a które okazują się kluczowe do pracy? Może być to na przykład baza danych, gdzie przechowywane są zamówienia. Może to być serwer z jakimś dedykowanym oprogramowaniem. Mogą to być komputery sterujące maszynami. Właśnie te maszyny, bez których codzienna praca całkowicie jest sparaliżowana, to punkty, które należy zabezpieczyć kopią bezpieczeństwa.

Jak się bronić?

Fizyczne serwery można zwirtualizować, co na wypadek uszkodzenia hardware’u pozwoli na wznowienie ich pracy, choć zapewne z nieco mniejszą mocą obliczeniową. Takie podejście pozwoli na zachowanie ciągłości działania przedsiębiorstwa w czasie, gdy będziesz oczekiwał na dostawę nowego fizycznego urządzenia lub jego komponentów.

Obrazy maszyn można przechowywać lokalnie, w siedzibie firmy – w ten sposób szybko przywrócisz działający system, w razie awarii dysku. 

Backup plików natomiast pozwoli uchronić się przed błędem ludzkim, gdy użytkownik przypadkowo usunie ważne dane lub przywrócić dane, bez płacenia okupu po ataku ransomware.

Bazy danych warto zabezpieczyć podwójnie – poza kopią lokalną rekomendujemy backup online. Dodatkowa kopia w chmurze zabezpiecza nas na wypadek np. pożaru, powodzi czy kradzieży.

Backup na wagę złota

Szacuje się, że 1$ wydany na backup danych potrafi zaoszczędzić 4$, w momencie ataku ransomware. Dlatego też warto zainwestować w rozwiązanie, które kompleksowo zabezpieczy całą infrastrukturę. Od endpointów, poprzez serwery fizyczne, aż po środowiska wirtualne.

Xopero pozwala na wygodne zarządzanie całą organizacją z jednej wspólnej konsoli Management Center. Na komputerach końcowych zabezpieczymy dane plikowe, pocztę, czy cały dysk, w taki sposób, że bit po bicie będziemy mogli go odtworzyć, nawet na innym urządzeniu. Co więcej, backup może się wykonywać podczas pracy użytkownika. Dzięki mechanizmowi kopiowania woluminów w tle (VSS) włączone do backupu mogą zostać pliki aktualnie używane przez inne aplikacje lub nawet edytowane przez samego użytkownika.

W wersji serwerowej dodatkowo zabezpieczymy także lokalizacje sieciowe, FTP, bazy danych takie jak: MySQL, PostgreSQL, Firebird czy Microsoft SQL Server.

Jeżeli natomiast mówimy o środowiskach wirtualnych, to w przypadku dwóch największych graczy na rynku jakimi z pewnością są VMware i Hyper-V, mamy możliwość zabezpieczenia ich na dwóch poziomach: W pierwszym przypadku instalujemy agenta na poziomie hosta co pozwoli w sposób całościowy na zabezpieczenie maszyn, wraz z ich snapshotami, dyskami i pełną konfiguracją. Z drugiej strony możemy potraktować każdą maszynę wirtualną jak zwykły serwer fizyczny i wewnątrz niej zainstalować agenta, żeby granualnie zabezpieczyć pliki, bazy danych czy serwer pocztowy Exchange.

Zabezpieczenie danych w trzech krokach - przetestuj Xopero QNAP Appliance

W przypadku innych środowisk wirtualnych takich jak np. Xen – każdą maszynę można zabezpieczyć z wnętrza. 

Dla wszystkich systemów obsługujących Javę w wersji 1.5 lub wyższej stworzony został Agent CLI, który pozwala zabezpieczyć dane, bez względu na system operacyjny. Wykorzystując go, można zabezpieczyć np. całego QNAP czy Synology.

Zabezpieczenie danych – decyzja końcowa

Podejmując decyzję o bezpieczeństwie danych i miejscu ich składowania warto rozważyć różne scenariusze. Tutaj ponownie odwołamy się do naszych pytań:

  1. Co chcę zabezpieczyć?
  2. Jak często będę tworzył kopie?
  3. W razie awarii, ile wersji danych potrzebuję?

Ale jednocześnie dodamy kolejne pytanie:

  1. Jaki mam budżet?

Ponieważ to właśnie ta odpowiedź zmusza osobę odpowiedzialną za zabezpieczenie danych do pewnego rodzaju kompromisów. Czy warto wykupić przestrzeń w chmurze, czy zainwestować we własną macierz danych? Czy będzie to macierz dyskowa do serwera, a może NAS? Czy zastosuję RAID, jeżeli tak, to który, a może zdecyduję się na replikację magazynu do innej lokalizacji? Czy taka replikacja powinna objąć wszystkie, czy najważniejsze dane?

Po raz kolejny, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bez względu na to jaką decyzję podejmiecie, Xopero poradzi sobie zarówno z rozwiązaniem lokalnym, jak i chmurowym.

Nasi specjaliści chętnie doradzą jak można zabezpieczyć Twoją infrastrukturę oraz pomogą wybrać optymalną opcję.

Zastanawiasz się nad zakupem backupu do Twojej firmy? Napisz lub zadzwoń do nas – a nasi specjaliści doradzą w dobraniu odpowiedniego rozwiązania, a także pomogą we wdrożeniu.