11 funkcji dobrego rozwiązania do backupu

Co powinien zawierać plan disaster recovery, jakie zagrożenia uwzględniać, w jaki sposób określić krytyczne zasoby? Co wyróżnia dobre rozwiązania do backupu?

Plan backupu? Czy moja firma go potrzebuje?

Przy tak postawionym pytaniu od razu nasuwa się na myśl kolejne – czy Twoją firmę stać na utratę danych? I czy jest to koszt, który chcesz ponieść? Ponieważ nawet stosunkowo krótki przestój (mówiąc krótki, mamy na myśli nieprzekraczający 6 godzin!) może przynieść gigantyczne straty, które pogrążą Twój biznes.

Rozpowszechnienie użycia komputerów, coraz większe objętościowo dyski, wciąż szerzej postępująca cyfryzacja zawodów… Żyjemy w morzu danych – dosłownie. Generujemy ich takie ilości, że do 2020 roku na świecie będzie istnieć już ponad 40 ZB danych (1 ZB to miliard TB, zastanawiasz się ile danych przechowujesz na swoim terabajtowym dysku?).

Wraz ze wzrostem ilości przechowywanych danych, ich utrata staje się coraz bardziej powszechna. Firmy muszą podjąć niezbędne kroki aby mieć pewność, że ich zasoby są właściwie backup’owane, dostępne i stosunkowo szybko możliwe od odzyskania. A ponieważ przedsiębiorstwa coraz częściej opierają się na wyspecjalizowanych programach i aplikacjach, idealne rozwiązanie musi zapewniać ciągłość biznesową poprzez kompleksową ochronę całej infrastruktury IT.


Jak zabezpieczyć biznes przed utratą danych? Przewidując nieprzewidziane? Raczej ciężko, prawda? Dlatego sięgnij po najlepsze na rynku rozwiązanie do backupu i disaster recovery – teraz możesz testować je przez 14 dni za darmo.


Dobre rozwiązania do backupu posiadają…

Bezpieczny storage…
…czyli zaszyfrowany, najlepiej wysokiej klasy algorytmem szyfrującym (np. AES 256). Bardzo istotne jest także to, gdzie są szyfrowane dane. Najbardziej popularny model, jest także najmniej bezpieczny. Zazwyczaj dane szyfruje się w momencie, gdy trafią już na serwer lub storage. Oznacza to jednak, że są przesyłane w niezabezpieczonej postaci. Najlepszym wyjściem jest stosowanie szyfrowania zanim dane opuszczą pierwotną lokalizację lub urządzenie.

Redundancja
Redundancja ochroni Twoją firmę przed skutkami awarii serwera. Najprostsza konfiguracja RAID to RAID 1 i RAID 5 – awaria jednego z dysków nie wpływa negatywnie na pracę samego urządzenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest RAID 6 lub RAID 10 – w ten sposób jesteś w stanie pracować pomimo awarii większej liczby dysków.

Kompleksowe zabezpieczanie
W tym przypadku mamy na myśli kilka rzeczy: 1) backup zarówno na poziomie plików jak i obrazów dysku; 2) zabezpieczenie plików, folderów, urządzeń końcowych, skrzynek pocztowych, serwerów fizycznych (MS Exchange, bazy danych, MS System State, lokalizacje sieciowe) oraz środowisk wirtualnych (maszyny i hosty Hyper-V lub VMware).

Szybkie przywracanie
Sprawdź czy Twoje rozwiązanie umożliwia proste i szybkie przeprowadzanie testów DR. Ustal 1) czy zbackup’owane dane mogą zostać przywrócone z kopii zapasowej; 2) określ, jak długo może trwać ten proces, bez szkody dla Twojej firmy.

Centralnie zarządzalny backup
Twoje rozwiązanie powinno umożliwiać centralne i zdalne zarządzanie wszystkimi procesami tworzenia kopii zapasowych. W ten sposób w pełni kontrolujesz backupy w firmie, szybko określasz zasady tworzenia kopii zapasowych (od pojedynczych komputerów po całe grupy urządzeń) i monitorujesz procesy na bieżąco. A w momencie awarii, zdalnie przywracasz dane lub odtwarzasz krytyczne systemy.

Twój biznes potrzebuje więcej niż „basic”

Zabezpieczenie całej infrastruktury biznesowej
Zabezpieczanie danych z rozproszonego środowiska nie jest łatwe – dlatego często stanowi niemałe wyzwanie dla administratorów. Każde biuro posiada inną infrastrukturę, potrzeby, łączność sieciową lub typ kluczowych danych. 1) Dane i urządzenia w centrali firmy, komputery i serwery z lokalnych oddziałów oraz rozbudowaną sieć logistyczną. 2) Wydziały urzędu miasta, które znajdują się w kilku lokalizacjach. 3) Przychodnie zdrowia w całym powiecie. Doskonałe rozwiązanie umożliwia tworzenie kopii zapasowych danych lokalnie, a następnie przesłanie kopii do centrali firmy lub zewnętrznego centrum danych.

Any2Any replication
Technologia replikacji pozwala na odtwarzanie danych między systemami (nawet o innych parametrach) czy tenantami Microsoft 365. Jesteś w stanie szybko replikować dane z chmury do chmury, z chmury do magazynu lokalnego lub lokalnie pomiędzy magazynami, bez ograniczeń.

DR, BMR, business continuity
Czy znasz koszt 1 godziny przestoju? Statystyki pokazują, że 50% firm po awarii doświadcza przestoju dłuższego niż 1 dzień. Skuteczna ochrona danych musi oferować możliwość natychmiastowe przywracanie danych w momencie awarii.

Weź również pod uwagę czy…

Druga lokalizacja / backup hybrydowy
Kolejna kopia zapasowa zwiększa bezpieczeństwo danych. 1) Sprawdź, czy Twoje centrum danych oferuje co najmniej dwie, niezależne lokalizacje serwerów. W przypadku awarii jednego z nich, masz nadal zagwarantowany ciągły dostęp do danych; 2) jeśli wykonujesz kopię zapasową lokalnie sprawdź, czy Twój dostawca pozwala na wysyłanie danych do chmury.

Optymalizacje backupu
Sprawdź, czy Twoje rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych umożliwia wykonywanie przyrostowych i różnicowych kopii zapasowych oraz korzystanie z funkcji deduplikacji i kompresji danych.

Zdalny dostęp
Użytkownicy oczekują stałego dostępu do danych, aplikacji i usług – bez względu na to, czy są w biurze, czy w podróży służbowej. Tak wysoka dostępność może jednak stanowić znaczne zagrożenie dla firmowej polityki bezpieczeństwa. Dlatego powinieneś sprawdzić, czy Twoje rozwiązanie umożliwia m.in. szyfrowany dostęp online i udostępnianie danych.


Następny krok? Chcesz wiedzieć, które rozwiązania do backupu najlepiej zabezpieczą Twoją firmę? Zapraszamy do drugiej części nowego poradnika – następny wpis wkrótce!