Microsoft Office 365 – przegląd aplikacji

Microsoft 365 (dawny Office 365) dostarcza firmom zestaw narzędzi pozwalający zwiększyć ich produktywność. W tym artykule znajdziesz szczegółowe omówienie aplikacji wchodzących w skład pakietu. Zanim jednak do tego przejdziemy odpowiemy na pytanie czym właściwie jest Microsoft 365? 

Microsoft 365 to zbiór aplikacji dostępnych w chmurze (czyli w modelu SaaS), sprzedawanych w formie subskrypcji. Nie musisz więc instalować poszczególnych produktów na komputerze ponieważ wszystkie są one dostępne z poziomu aplikacji webowej – czyli wprost z Twojej przeglądarki. 

Aplikacje Microsoft 365

Aplikacja Microsoft Office - Word

Word to aplikacja, która umożliwia szybkie tworzenie, edytowanie i formatowanie dokumentów tekstowych. 

Aplikacja Microsoft Office - Exel

Excel to arkusz kalkulacyjny, który istnieje od poprzedniego stulecia, a aktualnie jest standardem organizowania, przechowywania i analizowania danych w formie tabelarycznej.  

Aplikacja Microsoft Office - PowerPoint

PowerPoint to program umożliwiający tworzenie prezentacji i wyświetlanie informacji w różnych formatach, od prostych pokazów slajdów po animacje.

Aplikacja Microsoft Office - Outlook

Outlook to rozwiązanie firmy Microsoft do obsługi poczty elektronicznej. Służy nie tylko do prowadzenia biznesowej komunikacji, ale także do zarządzania kalendarzem i kontaktami użytkowników.

Te cztery aplikacje – które prawdopodobnie dobrze znasz i z nich korzystasz – stanowią bazę pakietu M365, ale to nie wszystko. Microsoft 365 oferuje o wiele więcej aplikacji i usług, które przede wszystkim usprawniają komunikację i przechowywanie danych w Twojej firmie.  Przyjrzyjmy się bliżej pozostałym rozwiązaniom dostępnym w ramach usługi: 

Aplikacja Microsoft Office - Exchange Online

Exchange Online to chmurowa wersja produktu Microsoft Exchange Server. Na poziomie administracyjnym korzystanie z Exchange Online znacznie upraszcza cały proces zarządzania usługą e-mail. Produkt posiada również filtry antyspamowe, które wyłapują sporą część złośliwego oprogramowania wymierzonego w twoich (współ)pracowników. 

Aplikacja Microsoft Office - Microsoft Teams

Microsoft Teams to platforma do współpracy, która umożliwia użytkownikom komunikowanie się ze sobą – w firmie lub poza nią. Użytkownicy mają do dyspozycji czat, narzędzie do prowadzenia wideokonferencji i udostępnianie ekranu. MS Teams integruje się również z pozostałymi aplikacjami M365. W ten sposób producent gwarantuje bezproblemową współpracę przy biznesowych projektach i inicjatywach.

Aplikacja Microsoft Office - SharePoint Online

SharePoint Online to aplikacja Office 365 zapewniająca efektywne zarządzanie dokumentami oraz zwiększająca możliwości współpracy. Umożliwia udostępnianie danych, plików, wiadomości i zasobów oraz tworzenie portali informacyjnych dotyczących projektów zespołowych. W porównaniu z OneDrive, której celem jest przechowywanie danych, aplikacja ta ma ułatwić i usprawnić współpracę pomiędzy członkami zespołu. 

Aplikacja Microsoft Office - Publisher

Publisher to aplikacja do projektowania treści, która umożliwia użytkownikom tworzenie i publikowanie profesjonalnie wyglądających dokumentów, takich jak biuletyny lub broszury.

Aplikacja Microsoft Office - Yammer

Yammer to usługa dość podobna do usługi Teams, jednak jej głównym celem jest tworzenie sieci społecznościowej łączącej wszystkich pracowników w całej organizacji, zwiększając zaangażowanie i komunikację w ramach organizacji. 

Aplikacja Microsoft Office - Power BI

Power BI to jedno z najpotężniejszych narzędzi do tworzenia wizualizacji danych biznesowych.

Wymienione wcześniej aplikacje stanowią najpopularniejsze produkty Microsoft, jednak rozwiązań w pakiecie jest dużo więcej – być może znajdą one szersze zastosowanie w Twojej firmie. Poniżej prezentujemy pełną ofertę Microsoft 365. 

Access – only on PC
Advanced Threat                    Analytics
PowerApps
MyAnalytics
Bookings
Cloud App Security
Edge
Biz Apps
Enterprise Mobility+                      Security

Forms
Kaizala
Intune
Microsoft Defender
Safety
Microsoft Family
Microsoft Stream
Microsoft ToDo
Mobile Apps
Planner
PowerAutomate

Project
SCCM
Visio
SwayWhiteboard
Windows OS
Workplace Analytics

Jak można zauważyć lista aplikacji jest dość długa, jednak musisz pamiętać, że nie każda z nich jest dostępna w każdym pakiecie licencyjnym. Jak wygląda oferta Microsoft pod tym kątem? Przyjrzyjmy się temu tematowi trochę bliżej.

Aplikacje Office 365 w ramach planów Microsoft 365 

Firma Microsoft oferuje kilka planów subskrypcji. 

Istnieją trzy główne typy planów –  Home, Business i Enterprise – które oferują różne usługi, typy licencji i rożne przestrzenie dyskowe w chmurze. Plany Home są przeznaczone dla indywidualnych użytkowników, takich jak rodziny, grupy znajomych korzystające z Office 365 do indywidualnych celów. Plany Business przeznaczone są dla małych i średnich firm. I wreszcie plany Enterprise zostały stworzone w odpowiedzi na potrzeby dużych organizacji. 

Plany Home w Microsoft Office 365

Plany Microsoft 365 Home oferują 2 opcje:

+ Pakiet Rodzinny: za 42,99 PLN miesięcznie, z dostępem dla maksymalnie 6 użytkowników.
+ Pakiet Osobisty: za 29,99 PLN miesięcznie, umożliwiający korzystanie z platformy wyłącznie przez 1 użytkownika.

Oba te plany oferują szereg przydatnych aplikacji oraz 1 TB pamięci w chmurze na użytkownika. 

Microsoft 365 Business Plans

Mamy tutaj dostępne cztery opcje:

 • Business Basic: 4,20 EUR za użytkownika miesięcznie, umożliwia korzystanie wyłącznie z wersji webowych/mobilnych aplikacji,
 • Business Standard: 10,50 EUR za użytkownika miesięcznie, umożliwia korzystanie z podstawowych aplikacji i usług zwiększających produktywność pracowników,
 • Business Premium: 16,90 EUR za użytkownika miesięcznie, zespół otrzymuje dostęp do aplikacji i usług, zaawansowanych narzędzi do ochrony przed cyberzagrożeniami i zarządzania urządzeniami.
 • Aplikacje dla firm: 8,80 EUR za użytkownika miesięcznie, co pozwala na korzystanie wyłącznie z aplikacji biurowych, z wykluczeniem usług.

Microsoft 365 Enterprise Plans

Plany Microsoft 365 Enterprise posiadają trzy pakiety::

 • F3: 6,70 EUR za użytkownika miesięcznie, umożliwia korzystanie z aplikacji webowych/mobilnych.
 • E3: 31,50 EUR za użytkownika miesięcznie, odpowiednik Business Premium dla dużych klientów, ale z większą kontrolą nad ekosystemem i funkcjonalnościami.
 • E5: 53,70 EUR za użytkownika miesięcznie, pełen dostęp do oferty Microsoft 365.

Microsoft 365 Business a Enterprise

Kiedy jesteś użytkownikiem indywidualnym, wybór pakietu jest stosunkowo prosty. Kiedy jednak interesuje cię oferta biznesowa po drodze pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Przez to wybór już nie jest tak oczywisty. Jeśli znajdujesz się właśnie w takiej sytuacji, odpowiedz sobie na trzy następujące pytania:

 1. Jaka jest wielkość Twojej organizacji?
 2. Jakie jest preferowane środowisko Office 365?
 3. Jak wygląda ochrona danych w Twojej organizacji?

Przyjrzyjmy się bliżej tym aspektom w kontekście Microsoft 365.

Zaczynając prawdopodobnie od najprostszego – wielkości Twojej organizacji. Jeśli Twoja firma zatrudnia ponad 300 pracowników, wybór jest prosty, ponieważ plany Office 365 Business są przeznaczone dla organizacji zatrudniających do 300 pracowników. Oznacza to, że jedyne co musisz zrobić to określić właściwy pakiet Enterprise. Ponieważ wielu pracowników korzysta jedynie ze standardowych aplikacji “biurowych” i podstawowych funkcji, firmy często łączą różne plany, dzięki czemu obniżają koszty.

Przejdźmy teraz do preferowanego środowiska. Jeśli Twoja firma chce korzystać z domyślnego środowiska Office 365, które jest oparte na chmurze – nie ma różnicy między planami  Business i Enterprise. Natomiast, gdy chcesz korzystać z hybrydowego rozwiązania wtedy ma do wyboru wyłącznie pakiety planu Enterprise.

Przejdźmy do ostatniego, najważniejszego aspektu – bezpieczeństwa Twojej firmy

Plany Enterprise – w odróżnieniu od standardowej oferty Business – zapewniają szereg zaawansowanych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo w firmie. Plany Buisness nie obejmują takich funkcji jak: Advanced Threat Analytics, Litigation Holds – znajdują się one wyłącznie w pakiecie Enterprise. 

Aplikacje Office 365 – podsumowanie

Niezależnie od tego czy prowadzisz małą firmę czy przedsiębiorstwo operujące na kilku rynkach, firma Microsoft zapewni Twojej organizacji najwyższej klasy rozwiązania w zakresie aplikacji biurowych, storage’u, współpracy zespołowej i narzędzi zabezpieczających. Korzystając z aplikacji Office 365, możesz uprościć zarządzanie usługami w swojej instytucji, udostępniając narzędzia do centralizacji kontroli i automatycznych aktualizacji. Szeroka oferta planów pozwala wybrać, to co jest najpotrzebniejsze w Twojej firmie. 

Xopero ONE - rozwiązanie All-in-ONE

Niezależnie od tego, czy wybierzesz plan Business, czy Enterprise pamiętaj, że Office 365 działa w oparciu o model współdzielonej odpowiedzialności. Microsoft odpowiada za dostępność usług i utrzymanie infrastruktury, ale odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych to Twój obowiązek. A im częściej korzystasz z aplikacji, tym więcej danych przetwarzasz i wzrasta prawdopodobieństwo ich utraty. Dlatego potrzebujesz profesjonalnego, zautomatyzowanego rozwiązania do tworzenia backupu Microsoft 365, aby chronić dane przed wszelkimi awariami i spełniać wymagania modelu współdzielonej odpowiedzialności – obejmujące przechowywanie, zgodność i zabezpieczanie danych.

Xopero ONE Backup & Recovery dla Microsoft 365 zapewnia: 

 • ochronę krytycznych danych Microsoft 365,
 • łatwe i automatyczne dodawanie organizacji,
 • plan backupu i zaawansowany harmonogram,
 • pełną kontrolę retencji,
 • przywracanie granularne, 
 • odzyskiwanie danych z dowolnego momentu w czasie,
 • Cross-user recovery

  i wiele więcej…