World Backup Day – zrobiłeś już kopię zapasową?

Dziś już po raz 10. obchodzimy World Backup Day, czyli Światowy Dzień Backupu. Z tej okazji warto zrobić kopię zapasową, zwłaszcza danych biznesowych. Tym bardziej, że przygotowaliśmy na tę okoliczność wiele ciekawych inicjatyw – promocję Xopero Cloud Management, bezpłatne licencje dla służby zdrowia czy darmowe kursy online. 

Backupowy rachunek sumienia

World Backup Day to doskonała okazja do wykonania rachunku sumienia z zakresu ochrony danych firmowych. Zwłaszcza, gdy w obliczu pandemii spora część przedsiębiorców zdecydowała się na pracę zdalną. Odpowiedzmy sobie na pytania – czy nasze kluczowe dane firmowe są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed możliwością ich utraty? Czy pracownicy zostali przeszkoleni z bezpiecznej pracy zdalnej? Z jakiej sieci korzystają – firmowej czy prywatnej? Czy mają backup, antywirusa, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, DLP? Co stanie się, gdy firma straci dostęp do swoich danych? Czy w połączeniu z obecną recesją, będzie zdolna stanąć na nogi? 

Przypominamy: najczęstszą przyczyną utraty danych z firm jest…błąd ludzki. To pracownik może być największym zagrożeniem. Nieumyślne wykasowanie danych to tylko jedna strona, znacznie poważniejszego problemu. Niewyedukowany pracownik staje się łatwym celem dla cyberprzestępców. Otwarcie niewinnie wyglądającego pliku word, jednak uzbrojonego w złośliwe makra, jest w stanie sparaliżować firmę na wiele tygodni.

World Backup Day – dlaczego jest ważny?

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić – prawdopodobnie już gdzieś to słyszałeś. Wiadomo nie od dziś, chociaż w tym dniu szczególnie należy pamiętać o tym, że brak odpowiednich narzędzi do backupu naraża firmy na utratę danych. Chociażby w wyniku ataku ransomware. A statystyki są tutaj dość brutalne. Według naszego Raportu Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2020, ataki szyfrujące tylko w minionym roku spowodowały globalne straty dla biznesu wyceniane na 11,5 mld dolarów. Obawia się ich aż 77% przedsiębiorców. Backup w połączeniu z disaster recovery może i nie uchroni firm przed samym atakiem, ale pozwoli zniwelować jego skutki i niemalże natychmiast przywrócić do działania krytyczne systemy i usługi. 

Ale kalejdoskop zagrożeń, przed którymi może chronić backup jest zdecydowanie bardziej kolorowy – awaria, utrata lub kradzież sprzętu, uszkodzenie czy przypadkowe usunięcie pliku, shadow IT, klęska żywiołowa – to zaledwie niektóre z nich.

Bezpłatny backup lokalny dla placówek medycznych

World Backup Day - pamiętaj o zabezpieczaniu danych medycznych. W dobie COVID-19 jest to szczególnie ważne.

Na ataki i działania przestępców szczególnie wyczulone powinny być firmy medyczne i placówki służby zdrowia. Według danych Symantec w 2018 roku były one celem co 4. ataku. Prawdopodobnie nasili się to wraz z rozwojem pandemii, która ma również drugą, cyfrową stronę. Cyberprzestępcy co prawda jakiś czas temu ogłosili zaprzestanie ataków na organizacje walczące z koronawirusem, ale nie trwało to zbyt długo. Tylko w minionym tygodniu możemy podać przykład ataku ransomware grupy przestępczej Maze na brytyjską firmę medyczną pracującą nad zwalczaniem pandemii. Innym przypadkiem jest włamanie do sieci jednego z największych szpitali w Czechach, który wykonywał testy na koronawirusa. 

W Xopero Software udostępniliśmy bezpłatnie szpitalom, przychodniom i gabinetom lekarskim oprogramowanie do backupu lokalnego. Chcemy, aby pracownicy medyczni mogli spokojnie wykonywać swoje obowiązki i nie obawiać się utraty danych, ataków czy przestoju w działalności. To podwójny powód, aby w Światowy Dzień Backupu zrobić kopię zapasową. Instytucje zainteresowane bezpłatnym backupem lokalnym do 31 lipca 2020 r., prosimy o kontakt

Absurdy, na które łapiemy się w sieci…

W niebezpieczeństwie jest nie tylko branża medyczna, ale każdy biznes i indywidualny użytkownik. Każdego dnia przestępcy rejestrują tysiące domen związanych z COVID-19.  Za ich pomocą przeprowadzają ataki phishingowe, dystrybuują złośliwe oprogramowanie lub dokonują oszustw internetowych. Oferują na nich wymyślone leki, suplementy diety czy szczepionki. Podszywają się pod Światową Organizację Zdrowia, czy wykorzystują legalną mapę John’s Hopkins University. Co niektórzy nabrali się na darmowy dostęp do platformy Netflix, inni zapłacili za dostawę przesyłki, której nie zamawiali. Totalnym absurdem jest instalacja oprogramowania, które rzekomo miało chronić przed zakażeniem w świecie rzeczywistym… (więcej o aktualnych cyberzagrożeniach przeczytacie tutaj).

Backup nie zastąpi oczywiście zdrowego rozsądku i ostrożności, ale pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków utraty danych z przedsiębiorstw. Co jeszcze mogą zrobić firmy? Zainwestować w szkolenia zespołu z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci czy pracy z domu.

Akademia Backupu – czyli kopie zapasowe w praktyce

World Backup Day - zabezpieczaj danej jak PRO. Weź udział w darmowym kursie.

Przy okazji World Backup Day przypominamy, że trwa bezpłatny kurs online z zakresu cyberbezpieczeństwa. Weź udział w Akademii Backupu! W przyspieszony i praktyczny sposób dowiedz się jak zabezpieczać dane i urządzenia, zobacz demo ataku ransomware, poznaj najczęstsze zagrożenia dla danych, dowiedz się jak tworzyć plan backupu oraz zapewniać ciągłość działania biznesu. Udział w Akademii Backupu Xopero jest bezpłatny, zapisz się tutaj.

Odkryj w pełni potencjał Xopero Cloud Management

World Backup Day - zabezpieczaj dane swoich klientów w stylu agile.

Czy jest lepszy dzień na zrobienie kopii zapasowych danych wszystkich klientów niż World Backup Day? Najłatwiej zrobić to z Xopero Cloud Management. Naszą platformą partnerską do zabezpieczania, zarządzania i zarabiania na bezpieczeństwie danych. Tym bardziej, że dziś odblokowujemy wszystkie funkcjonalności Pakietu Platinum dla wszystkich Partnerów! Przez 2 miesiące, bo do 31 maja 2020 r. przestestujesz bezpłatnie konsolę centralnego zarządzania, zdalne zarządzanie backupami, centralne i zdalne odzyskiwanie, szablony backupu oraz stworzysz własnych resellerów, aby sprzedawać i zarabiać jeszcze więcej! 

Ofercie nie podlega wysokość przyznanego rabatu na zakup rozwiązań Xopero oraz kwota do wykorzystania – obowiązują te dotychczasowe. 

Jeżeli nie masz jeszcze konta Xopero Cloud Management – to najlepszy moment, aby zacząć. 
Załóż konto