Xopero Blog

Botnet FreakOut / Błędy DNSpooq / Atak na Malwarebytes

FreakOut to nowy botnet na którego ślad jako pierwszy natrafili specjaliści z CheckPoint. Jego celem są systemy Linux z wrażliwymi wersjami TerraMaster OS dla serwerów NAS podłączonych do sieci, aplikacji internetowych i usług korzystających z Zend Framework oraz Liferay Portal CMS. Najwięcej ataków wykryto w USA oraz –  w trochę mniejszej liczbie – w Europie m.in. w Niemczech i Holandii. Więcej informacji można znaleźć poniżej…

Read more

SolarLeaks / Windows, Android zero-days / Capcom: 390 tys. ofiar ataku

Wyciek SolarWinds co tydzień wraca jak bumerang – tym razem za sprawą strony internetowej SolarLeaks [.]net, której twórcy, podając się za autorów ataku na SolarWinds zaczynają wystawiać na aukcjach skradzione dane z Microsoft, Cisco, FireEye i SolarWinds. Do nich też prowadzi trop wycieku certyfikatu Mimecast, który umożliwił hakerom przejęcie kont M365. To jednak nie koniec problemów Microsoft, które przybliżamy w dzisiejszej prasówce… 

Co jeszcze? Producent i wydawca gier komputerowych (m.in. Resident Evil i Street Fighter), Capcom, aktualizuje statystyki niedawnego ataku ransomware…

Read more

Afera SolarWinds c.d. / Smishing na PayPal / Babuk Locker

Rozpoczynamy właśnie kolejny tydzień 2021 roku, a wciąż ciągnie się za nami afera SolarWinds. Tym razem okazuje się, że atakujący dotarli do kodu źródłowego Microsoft. We wpisie rozpoczynającym dzisiejszy przegląd odpowiadamy na pytanie, co to oznacza dla użytkowników i samej organizacji. Ponadto: Babuk Locker, czyli nowy rok, nowy ransomware, SMS phishing na PayPal, a także nowa technika identyfikacji ofiar cyberataków. 

Read more

Podsumowanie grudnia 2020

Witaj w pierwszym podsumowaniu miesiąca w 2021! Początek każdego roku to nie tylko czas snucia planów i postanowień, ale również idealny moment, aby podsumować poprzednie miesiące. Na szczęście robimy to regularnie, więc łatwiej było nam odnotować momenty z życia Xopero, które szczególnie mocno interesowały naszych czytelników w 2020 roku. Oto one!

Read more

Google Docs pod lupą / Wyciek danych w T-Mobile / 13H awaria w Wasabi

Witajcie w kolejnym wydaniu Centrum Bezpieczeństwa Xopero – pierwszym w 2021 roku! Jakimi „niebezpiecznymi” nowinami zamykamy stary rok? Okazało się, że narzędzie Google Docs posiadało błąd, który umożliwiał podglądanie prywatnych dokumentów. Problemy zaliczył również T-Mobile. Doszło do drugiego w 2020 wycieku danych – tym razem z systemu CPNI. Problemy nie ominęły również hostingowego giganta, Wasabi. Ten dostawca pamięci masowej w chmurze uległ awarii po zawieszeniu domeny z powodu hostowania malware. Specjaliści od bezpieczeństwa przestrzegają również przed nowym multi-platformowym malware, który bardzo sprawnie przekształca serwery Windows i Linux w koparki Monero. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Read more

Backdoor SolarWinds / Złośliwe rozszerzenia Chrome i Edge / Awaria Google

Backdoor SolarWinds i związany z nim atak supply-chain to jeden z największych cyberincydentów, których byliśmy świadkami w ostatnich latach. Złośliwa aktualizacja trafiła do około 18 tysięcy klientów korzystających z platformy Orion. W ostatnich dniach jednak w całej sprawie nastąpił ważny rozwój. Specjaliści zamienili złośliwą nazwę domeny używaną do kontrolowania potencjalnie tysięcy systemów komputerowych w kill switch, czyli tzw. wyłącznik awaryjny. W jaki sposób tego dokonano?  No cóż… aby dowiedzieć się więcej, koniecznie sprawdź najnowszą odsłonę Centrum Bezpieczeństwa Xopero.

Read more

Groźny błąd w Microsoft Teams / Amnesia:33 / Przekręt na Cyberpunk 2077

Nowy błąd wykryty w Microsoft Teams pozwala na przeprowadzenie ataku, w którym odbiorca wiadomości nie musi wykonywać żadnej akcji – groźne jest samo przeczytanie wiadomości. Prawdziwym zaskoczeniem jest jednak fakt, że luka umożliwiająca zdalne wykonanie kodu nie otrzymała CVE. Biorąc pod uwagę, jak wiele firm korzysta z MS Teams, niezwykle ważne jest, aby organizacje priorytetowo traktowały łatanie luk. A brak CVE, śle niejako odwrotną wiadomość…

Read more

Malware Xanthe / TrickBot połakomił się na UEFI / Turla Crutch

Witamy w kolejnym wydaniu Centrum Bezpieczeństwa Xopero. Tym razem przyjrzymy się malware Xanthe. Na jego ślad natrafił stosunkowo niedawno Cisco Talos. Ich zespół odkrył kampanię wykorzystującą wielomodułowy botnet do szybkiego rozprzestrzeniania się nowego zagrożenia po sieci. Jak dokładnie Xanthe infekuje podatną infrastrukturę? Tego dowiecie się poniżej.

Read more

Blackrota / 0-day w Windows 7 i Windows Server 2008 / WAPDropper malware

Blackrota to nowy, niebezpieczny backdoor napisany w Golang, który bazuje na błędzie w Docker Remote API. Obfuscated malware stworzone w języku Go to naprawdę rzadkość. Co więcej, metoda zaciemniania wykorzystywana przez Blackrota stwarza nowe wyzwania dla analizy odwrotnej. Więcej informacji na temat Blackrota oraz aktualnych zagrożeń znajdziecie w naszym najnowszym Centrum Bezpieczeństwa.

Read more