Xopero Blog

Odkryj idealny model współpracy z MSP dla swojego biznesu

W dzisiejszych czasach, przedsiębiorcy stają przed wieloma wyzwaniami. Muszą nie tylko dbać o ciągłość działania, ale też dostosowywać się do nowych trendów i chronić dane. Współpraca z dostawcami usług zarządzanych Managed Service Provider może być kluczowa. Dzięki niej, firmy mogą skuteczniej zarządzać IT i rozwijać kluczowe obszary biznesu. MSP są partnerami, którzy nie tylko reagują na potrzeby technologiczne, ale także przewidują przyszłe wymagania. To pozwala firmom być o krok do przodu.

Read more

Backup Hyper-V: najlepsze praktyki dla skutecznej ochrony maszyn wirtualnych

Wirtualizacja zmniejsza obciążenie, optymalizuje wykorzystanie zasobów, zwiększa elastyczność procesów i ułatwia zachowanie ciągłości biznesowej – nic dziwnego, że zyskuje na popularności. Rynek oprogramowania do wirtualizacji jest ogromny, a jego wartość szacuje się na około 40 do 62 miliardów dolarów [źródło]. Dziś porozmawiamy o najlepszych praktykach tworzenia kopii zapasowych Microsoft Hyper-V – jednej z wiodących technologii wirtualizacji, obok VMware, Citrix itp.

Backup Hyper-V jest nieodłączną częścią skutecznej ochrony środowiska wirtualnego. Sprawdź nasze wskazówki dotyczące tworzenia kopii zapasowych Microsoft Hyper-V!

Read more

Backup endpointów – dobre praktyki. Kompleksowy przewodnik na 2024 rok

W dzisiejszym szybko rozwijającym się świecie cyfrowym, gdzie dane stanowią krwiobieg każdego przedsiębiorstwa, ich ochrona stała się priorytetem. Od osobistych informacji klientów po poufne dane biznesowe, utrata tych informacji może być katastrofalna. Backup endpointów odgrywa kluczową rolę w strategii ochrony infrastruktury, umożliwiając firmom przywrócenie utraconych danych w wyniku awarii systemu, cyberataku, błędu ludzkiego lub innego zdarzenia. 

Read more

Xopero ONE 1.7.0: przyśpieszamy backup i przywracanie Microsoft Hyper-V!

W poprzedniej wersji Xopero ONE wydaliśmy bezpośrednie wsparcie dla kopii oraz przywracania maszyn wirtualnych Hyper-V, a w bieżącym wydaniu skupiliśmy się na jego usprawnieniach funkcjonalnych! Sprawdź, jak szybki może być backup i odzyskiwanie środowisk Hyper-V 🚀

Microsoft Hyper-V Instant Restore

Jedną z kluczowych nowości jest funkcja Hyper-V Instant Restore, która pozwala na niemal natychmiastowe uruchomienie maszyny wirtualnej bezpośrednio z kopii, bez konieczności oczekiwania na pełne przywrócenie danych ⚡

Hyper-v instant restore with near zero RTO

Instant restore, podobnie jak w przypadku maszyn VMware, pozwala na niemal natychmiastowe uruchomienie maszyny wirtualnej Hyper-V, bezpośrednio z kopii, we wskazanym środowisku. Instant Restore działa na zasadzie udziału iSCSI, co oznacza, że użytkownik może natychmiast korzystać z maszyny wirtualnej, zamiast czekać, aż cały dysk maszyny zostanie przywrócony z kopii. Następnie, udział montowany jest do wskazanego środowiska Hyper-V, co pozwala na automatyczne utworzenie maszyny wirtualnej. Jest to idealne rozwiązanie dla sytuacji, gdzie liczy się każda sekunda. Near Zero RTO!

Po zakończeniu pracy/zatrzymaniu zadania w Xopero ONE, maszyna zostaje usunięta ze środowiska Hyper-V, a zmiany nie zostaną zapisane.

Hyper-V RCT: tworzenie kopii zapasowych jeszcze szybsze!

Kolejną nowością, która przyspiesza proces tworzenia kopii zapasowych jest wsparcie dla mechanizmu RCT (Resilient Change Tracking).

Hyper-V RCT for faster backup & Restore
Jest to natywny mechanizm Hyper-V, który monitoruje zmienione bloki dysków maszyn wirtualnych, co pozwala na szybsze wykonywanie kopii przyrostowych i różnicowych (podobnie jak CBT w VMware). Dzięki temu, agent Xopero ONE otrzymuje informacje o zmianach bezpośrednio od samego Hyper-V, co eliminuje konieczność porównywania bloków maszyny z blokami w kopii.

Hyper-V: domyślne ustawienia planu

W poprzedniej wersji żadne z ustawień backupu Hyper-V nie było domyślnie włączone, przez co użytkownicy mogli nie skorzystać z zalecanej konfiguracji backupu, gwarantującej najlepsze rezultaty. Zmieniliśmy to i od teraz domyślnie włączamy następujące ustawienia podczas konfigurowania planu backupu:

  • kopia w trybie Application Aware,
  • pomijanie dysków, które nie mogą zostać uwzględnione w snapshotcie (np. dyski typu persistent),
  • kopia z wykorzystaniem mechanizmu RCT,
  • ograniczenie liczby równolegle uruchomionych zadań do 3.

Zmiana konta root dla większej elastyczności

Na uwagę zasługuje także nowa funkcja umożliwiająca zmianę konta root w Xopero ONE i GitProtect. W odpowiedzi na potrzeby klientów, wprowadziliśmy możliwość zmiany głównego konta administratora na inne bezpośrednio z poziomu aplikacji.

W tym celu należy przejść do listy użytkowników usługi, przejść do edycji konta, które ma być nowym głównym kontem i kliknąć w przycisk Ustaw jako root. Po zatwierdzeniu operacji nowe konto zostanie głównym kontem administracyjnym w usłudze, natomiast dotychczasowe konto otrzyma rolę System Administrator z wszystkimi nadanymi uprawnieniami. 

Forever Incremental dla pozostałych typów kopii

Jakiś czas temu wprowadziliśmy schemat Forever Incremental, który był wykorzystywany przede wszystkim do zabezpieczania danych z usług SaaS, czyli tam, gdzie pobieranie dużej ilości danych mogło być ograniczone. 

Przetestowaliśmy i zweryfikowaliśmy poprawność działania schematu Forever Incremental dla pozostałych typów kopii i w tym wydaniu zdecydowaliśmy się na włączenie schematu dla kopii:

  • plikowej,
  • obrazów dysków,
  • VMware.

Inne poprawki:

  • usprawniliśmy proces przywracania maszyn Hyper-V
  • poprawiliśmy wydajność pobierania informacji na dashboard systemu oraz wczytywania listy planów
  • dodaliśmy powiadomienia o kończącej się przestrzeni w Xopero Unified Protection.

Zapraszamy do korzystania z najnowszych funkcji Xopero ONE, które pozwalają na jeszcze lepsze zarządzanie backupami i ochroną Twoich danych. Przetestuj aktualizacją samodzielnie – zaloguj się na swoje konto Xopero ONE lub rozpocznij darmowy okres próbny.

Wyzwania MSP w 2024 roku: zapewnienie ciągłości działania w biznesie

W 2024 roku dostawcy usług zarządzanych (MSP) stoją przed wyzwaniami w szybko zmieniającym się świecie cyberbezpieczeństwa. Pojawiają się nowe technologie i metody ataków, dlatego MSP muszą dostosowywać swoje usługi do rosnących wymagań klientów w kwestii ochrony danych. Cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym priorytetem – wymaga to od dostawców inwestycji w zaawansowane technologie, strategiczne zarządzanie ryzykiem i ochronę informacji klientów. Głównym celem jest ochrona danych przed zagrożeniami i zapewnienie ciągłości działania.

Nasza rola w zabezpieczaniu systemów klientów rośnie wraz z rozwojem cyberprzestępności. Jak poinformowało FBI, liczba cyberataków zwiększyła się aż o 400% od czasu pandemii! Wzrasta również popyt na zarządzane usługi bezpieczeństwa – oszacowano, że wartość globalnego rynku MSP w 2023 roku już wyniosła 299,01 mld USD i prognozuje się podalszy wzrost ze średnią roczną stopą wzrostu (CAGR) 13,6% do 2030 r. Jak zatem będzie wyglądał rynek usług zarządzanych (MSP) w 2024 roku? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Read more

Backup OneDrive – najlepsze praktyki. Jak zabezpieczyć dane w Twojej firmie

Możliwość łatwego przesyłania danych między użytkownikami jest kluczem do prowadzenia udanego biznesu. Dlatego każdy program, który to umożliwią daje Ci przewagę. Jednym z takich programów jest OneDrive dla firm od Microsoft. OneDrive dla firm to usługa przechowywania plików w chmurze, która umożliwia użytkownikom przechowywanie danych i dostęp do nich z dowolnego urządzenia, na którym się zalogują. Oferuje ona wiele funkcji, które poprawiają produktywność zespołu, umożliwiając użytkownikom udostępnianie plików i współpracę nad nimi w czasie rzeczywistym. Jednak wszystkie te zalety nie będą miały znaczenia, jeśli ktoś spoza firmy uzyska dostęp do konta użytkownika. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zagrożeniom związanych z korzystaniem z OneDrive dla biznesu w Twojej firmie. 

Read more

Polityka retencji danych w Microsoft 365, a pełna kontrola nad retencją w Xopero ONE

Co oznacza retencja danych w Office 365 (obecnie Microsoft 365) i dlaczego istotna dla Twojej firmy jest znajomość polityki przechowywania danych w usługach Microsoft 365? Retencja danych to zbiór zasad dotyczących tego, które dane powinny być przechowywane i jak długo. Prawdopodobnie każda firma ma tu swoje własne zasady, a jeśli ich nie ma, powinna je ustalić. Istnieje również szansa, że Twoja firma musi przestrzegać pewnych wymogów prawnych dotyczących przechowywania plików i dokumentacji formalnej.

Jeśli mowa o polityce retencji danych w Microsoft 365, wkrótce przekonasz się, że prawdopodobnie jest ona niewystarczająca. W tym artykule omówimy polityki retencji firmy Microsoft oraz sposoby kontrolowania długoterminowego przechowywania danych w Xopero ONE. 

Read more