Chcesz rozpocząć sprzedaż backupu, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Czujesz, że czasami brakuje Ci argumentów i nie jesteś w stanie przekonać klientów do słuszności tego rozwiązania? W poniższym artykule pokażemy Ci jak rozwiać obawy Twoich klientów i pokazać im, że ochrona danych w chmurze jest im po prostu potrzebna. Bo przecież jest!
Sprzedaż backupu zacznij od przełamywania lodów
Jeżeli nie wiesz, jak rozpocząć rozmowę z klientem na temat backupu, wypróbuj starą, sprawdzoną metodę – powołaj się na liczby i pokaż konsekwencje, które niesie brak odpowiedniego rozwiązania do zabezpieczenia danych. Pozwól mu “wejść w buty” bohaterów tych statystyk i wyobrazić sobie, jak te sytuacje wpłynęłyby na niego i jego biznes.
Oto kilka przydatnych statystyk, które możesz użyć na przełamanie lodów:
- 45% użytkowników w ciągu roku traci dane.
- Ponad 60% firm, które utraciły dane upada w ciągu 6 miesięcy od awarii .
- Czas potrzebny na przywrócenie danych z komputera, który nie był backupowany, waha się od 8 do 20 godzin roboczych.
- Średni koszt odzyskania danych, które zaszyfrował ransomware to 15 tys. zł za jeden komputer (płatne oczywiście w bitcoinach!)
Właściwe pytania są nieodzowne w sprzedaży backupu
Następnie to Ty wejdź w skórę swojego klienta i dowiedz się jak najwięcej o jego potrzebach, infrastrukturze, ilości pracowników czy sprzętu do zabezpieczenia. Poznaj jego motywacje i obawy – to pozwoli Ci zarówno zrozumieć Twojego klienta, ale również dobrać dla niego odpowiednie rozwiązanie i zapewnić Wam obu realną korzyść. Pomijając ten krok tracisz szansę, aby zdobyć cenne informacje, dzięki którym sprzedaż backupu będzie możliwa!
Przykładowe pytania, które powinieneś zadać:
- Czy klient chce przechowywać dane lokalnie, czy w chmurze?
- Jak wygląda jego infrastruktura?
- Czy posiada wrażliwe dane oraz jaką ilość chce zabezpieczać?
- Czego oczekuje od rozwiązania do backupu?
Obalaj mity
“Backup w chmurze jest niebezpieczny, drogi, wolny” – uwierz nam, spotkaliśmy się z podobnymi stwierdzeniami i zapewne Ciebie również to czeka. Dlatego też dowiedz się jak obalać mity na temat backupu – w dwóch poniższych artykułach zebraliśmy najbardziej popularne z nich i przedstawiliśmy argumenty, które skutecznie je obalają.
Mity o backupie w chmurze cz. 1
Mity o backupie w chmurze cz. 2
Pytaj i dementuj
Co zrobić, gdy klient argumentuje brak potrzeby backupu posiadaniem Dropboxa i Google Drive? Zadaj mu pytania, które pozwolą zrozumieć, że narzędzia do synchronizacji danych nie zabezpieczają ich przed skutkami awarii i utratą.
Co, jeżeli stwierdzi, że backup nie jest mu potrzebny, bo ma dysk zewnętrzny? Zapytaj o to, kiedy ostatnio zrobił backup, cz kiedykolwiek próbował odtworzyć te dane i w jaki sposób chroni sam dysk?
Poznaj najczęściej padające odpowiedzi klientów, szybko je dementuj i sprzedawaj!
Rekomenduj rozwiązania
Pamiętaj, że klient podejmując się rozmowy na temat backupu oczekuje od Ciebie rady. Prawdopodobnie sam nie do końca wie, jakie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku jego firmy i infrastruktury. Musisz więc dobrze przygotowany i zaproponować mu elastyczne, profesjonalne i bezpieczne rozwiązanie Xopero – właściwe dla jego infrastruktury.
Pobierz cały poradnik “Jak sprzedawać backup” i poznaj najlepsze praktyki, które pozwolą Ci rozpocząć lub zwiększyć sprzedaż rozwiązań do ochrony danych firmowych.