Witajcie w drugiej części poradnika „Jak stworzyć skuteczny plan backupu”. Tym razem przyjrzymy się najczęstszym „winowajcom” tzn. powodom nagłej utraty danych.
Pierwszy artykuł z serii znajdziecie tutaj.
Awarie sprzętu
Występują zazwyczaj niespodziewanie, więc należy zawczasu minimalizować ich ryzyko oraz wpływ na ciągłość działania firmy. Wykonuj backup na poziomie plików jak i całego obrazu dysku. Następnie skonfiguruj RAID 6 lub RAID 10, replikuj dane, wprowadź podwójne zasilanie oraz UPS-y.
Błąd ludzki
Błędy są nieuniknione. Nie jest to kwestia tego, czy ktoś go popełni, a raczej kiedy do niego dojdzie. Regularne wykonywany backup oraz ciągła edukacja pracowników to dwie najskuteczniejsze metody radzenia sobie ze skutkami utraty danych spowodowanych właśnie przez nieostrożnych lub działających na szkodę firmy pracowników.
Jak zabezpieczyć biznes przed utratą danych? Przewidując nieprzewidziane? Raczej ciężko, prawda? Dlatego sięgnij po najlepsze na rynku rozwiązanie do backupu i disaster recovery – teraz możesz testować je przez 30 dni za darmo.
Uszkodzenia danych
Najczęściej są efektem wystąpienia błędów systemu lub bug’ów w jego kodzie. Do najczęstszych przyczyn należą m.in. niewłaściwe zamknięcie lub ponowne uruchomienie systemu, zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Regularne tworzenie kopii zapa- sowych (najlepiej obrazów dysku) jest niezbędne.
W dalszej kolejności należy systematycznie przeprowadzać aktualizacje systemu i programów. Warto także zaopatrzyć się w profesjonalny program antywirusowy (z aktualnymi bazami zagrożeń).
Wirusy i złośliwe oprogramowanie
Ransomware w tym roku atakuje średnio co 14 sekund. Ataki zostały ukierunkowane na wybrane sektory rynku, czy nawet konkretne przedsiębiorstwo, powodując niejednokrotnie milionowe straty. Dlatego zawsze korzystaj z dobrego programu antywirusowego! Nigdy nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail i edukuj pracowników – zacznij od socjotechnik, którymi posługują się przestępcy. Jeśli dojdzie do zaszyfrowania danych najbezpieczniej odzyskasz je z aktualnej kopii zapasowej. Dlatego systematycznie sprawdzaj, czy jesteś w stanie przywrócić backupowane zasoby.
Utrata lub kradzież sprzętu
Laptopy i telefony to bardzo atrakcyjne łupy dla złodziei. Systematycznie zwiększaj świadomość pracowników w tym zakresie: aby nigdy nie zostawiali laptopa w samochodzie, salach konferencyjnych, na lotnisku itp. Opracuj również wewnętrzną politykę firmy dotyczącą ochrony urządzeń mobilnych.
Klęski żywiołowe
Występują stosunkowo najrzadziej, ale wiążą się z wysokim ryzykiem i nie powinny być pomijane w planowaniu strategii tworzenia kopii zapasowych. Najlepszą metodą zabezpieczania się przed skutkami powodzi, czy pożaru, jest tworzenie kopii zapasowych online: 1) wykonywanie backupu do chmury 2) lub wysyłanie drugiej kopii zapasowej do chmury.
Kolejny artykuł z serii „Jak stworzyć skuteczny plan backupu” za tydzień. W kolejnej odsłonie zastanowimy się na jakie pytania należy odpowiedzieć tworząc planowanie DR – aby skutecznie zabezpieczyć dane.