W ostatnim wpisie omówiliśmy kopie pełne, przyrostowe i różnicowe. Dziś zabieramy się za rodzaje backupu, które stanowią po części ich wariacje: kopie forever incremental, kopie syntetyczne oraz kopie reverse incremental.
Kopie forever incremental
W przypadku tego schematu zasada jest prosta: jedynie za pierwszym razem przesyłana jest pełna informacja o plikach włączonych do backupu. Każda kolejna jest kopią przyrostową i zawiera jedynie zmiany, które zaszły od ostatniej kopii, stąd nazwa tego typu kopii: “na zawsze przyrostowa”. Przy każdym kolejnym wykonaniu kopii wyliczana jest delta zmian – czyli co się zmieniło od poprzedniej kopii i tylko ta zmiana (delta) jest wysyłana.
Jest to rozwiązanie pozwalające na najszybsze wykonywanie się backupu danych. Pozornie też pozwala na optymalizację miejsca w magazynie danych. Problemem jednak może być powiększająca się przestrzeń potrzebna na kopie, ponieważ nie można zastosować w tym przypadku retencji. Zawsze potrzebna jest pierwsza kopia pełna, tak by uzyskać odpowiednią wersję podczas przywracania, stąd magazyn nieustannie się powiększa.
Im większa liczba kopii, tym dłużej trwa przywracanie.
Na plus
- szybki backup,
- mało danych do przesłania po sieci.
Na minus
- magazyn rośnie w nieskończoność,
- nie można zastosować retencji.
Kopie syntetyczne
Kopie syntetyczne powstały jako odpowiedź na dwa naglące problemy. Pierwszy dotyczył kopii forever incremental, które skutecznie zapełniają magazyn. Drugi – kopii pełnych, których czas wykonywania jest najdłuższy ze wszystkich typów. Żeby zachować zalety szybkiej kopii przyrostowej, a jednocześnie móc skorzystać z retencji (czyli usuwania najstarszych wersji) według ustalonych założeń planu backupu, postanowiono wprowadzić nowy typ kopii: kopię syntetyczną. W przypadku takiego ustawienia regularnie w magazynie danych wykonywana jest syntetyczna kopia pełna. Nazywana jest tak, ponieważ powstaje na skutek konsolidacji kopii pełnej i następujących po niej kopii przyrostowych, a nie w efekcie przesłania pełnej kopii ze źródła.
Dzięki takiemu zabiegowi możemy cieszyć się szybkim backupem danych, ale także regularnie redukować miejsce w magazynie danych.
Warto jednak zwrócić uwagę, że konsolidacja obciąża zasoby urządzenia, które ją przeprowadza. Wymaga również wprowadzenia stosownych zmian w ramach samego magazynu. Stąd warto zastanowić się nad tworzeniem kopii pełnej poza godzinami pracy organizacji, np. w godzinach nocnych.
Na plus
- szybki backup,
- mało danych do przesłania po sieci,
- można wykorzystać retencję,
- optymalizacja zużycia magazynu.
Na minus
- obciążają zasoby magazynu podczas tworzenia syntetycznej kopii pełnej.
Kopie reverse incremental
Najszybszą kopią do przywrócenia jest kopia pełna, ponieważ w momencie odtwarzania danych nie potrzeba dokonywać dodatkowego scalania wersji, tak by otrzymać pożądaną wersję pełną. Z kolei najszybciej wykona się kopia przyrostowa, ponieważ w większości przypadków, będzie ona o wiele mniejsza, niż kopia pełna. W przypadku reverse incremental, przywrócenie ostatnio wykonanej kopii jest tak samo szybkie jak w przypadku backupu pełnego. Dla każdej poprzedniej będzie kolejno odrobinę wolniejsze.
Na plus
- szybki backup,
- szybkie przywracanie ostatniej kopii.
Na minus
- obciążają zasoby magazynu podczas tworzenia kopii reverse incremental.