Xopero ONE 1.6.5: bezpośrednie wsparcie dla backupu oraz przywracania Microsoft Hyper-V

Udało się! Wprowadzamy bezpośrednie wsparcie dla kopii oraz przywracania maszyn wirtualnych Microsoft Hyper-V. Sprawdź, jakie możliwości przygotowaliśmy w pierwszym wydaniu 🚀

 

Wielu użytkowników czekało na tę aktualizację! Od teraz Xopero ONE pozwala na kopie dowolnej liczby maszyn wirtualnych z pojedynczych hostów Hyper-V (standalone) oraz klastrów.

Z Xopero ONE można zabezpieczyć wskazane przez użytkownika maszyny wirtualne, które następnie mogą zostać przywrócone do tego samego bądź dowolnego innego środowiska Hyper-V.  W pierwszym wydaniu Xopero ONE dla Hyper-V masz wszystkie funkcje dla pełnej ochrony maszyn wirtualnych. Skupmy się zatem na poszczególnych możliwościach i omówmy je bardziej szczegółowo od strony technicznej.

 

Tworzenie kopii zapasowych Microsoft Hyper-V

Kopie maszyn wirtualnych są wykonywane zgodnie z dokumentacją i założeniami Microsoft Hyper-V. Agent pracujący na hoście Hyper-V przygotowuje snapshot oraz eksportuje maszynę, eliminując konieczność zapisywania jej w lokalizacji tymczasowej (w przeciwieństwie do skryptów). Użytkownik ma możliwość konfiguracji następujących opcji w planie backupu:

  1. Kopie Application-Aware (zalecane): To pozwala na zachowanie spójności danych dla pracujących aplikacji.

  2. Pomijanie dysków, dla których wykonanie snapshotu jest niemożliwe (np. dyski współdzielone): Dzięki tej opcji można wykluczyć dyski, dla których tworzenie snapshotu nie jest możliwe.

Każdy agent Hyper-V zawiera wbudowaną licencję Server Agent, umożliwiając dodatkowe zabezpieczanie danych bezpośrednio z hosta Hyper-V.

 

Przywracanie kopii Microsoft Hyper-V

Maszyny wirtualne Hyper-V mogą być przywracane do tego samego, bądź dowolnego innego środowiska Hyper-V, które zostało zintegrowane z Xopero ONE. Na ten moment jedyną możliwością odtwarzania maszyn jest ich przywrócenie w całości, ale już niedługo będą dostępne inne opcje odtwarzania, m.in. instant restore.  Stay tuned!

Przed rozpoczęciem przywracania użytkownik wybiera oryginalną lub inną lokalizację, do której mają zostać odtworzone pliki konfiguracyjne maszyny oraz jej dyski. Można też dokonać mapowania interfejsów sieciowych. 

 

Licencjonowanie

Hyper-V licencjonowane jest podobnie jak VMware – per socket. Wymaga instalacji oddzielnego, dedykowanego agenta na hostach Hyper-V. W przypadku zabezpieczania klastrów, wszystkie hosty wchodzące w skład klastra muszą posiadać agenta Hyper-V z ważną licencją. Każdy agent Hyper-V zawiera w sobie licencję Server Agent, co umożliwia dodatkowe zabezpieczanie danych bezpośrednio z hosta Hyper-V. 

Zarządzenie backupem i odzyskiwaniem odbywa się bezpośrednio z webowej konsoli zarządzania, bezpośrednio z Twojej przeglądarki. 

Wspierane systemy operacyjne

Xopero ONE wspiera Hyper-V w następujących systemach operacyjnych:

  • Windows 10+ 
  • Windows Server 2016+

Oczywiście nie ograniczamy się tylko backupem i odzyskiwaniem danych dla Hyper-V – wszystkie inne funkcje, jak na przykład pakiet zabezpieczeń i ochrona przed ransomware, są również dostępne. Dowiedz się więcej o wszystkich możliwościach tutaj, a lepiej przetestuj je samodzielnie – zaloguj się na swoje konto Xopero ONE lub rozpocznij darmowy okres próbny.

 

Pozostałe poprawki

Xopero ONE for Microsoft Hyper-V był zdecydowanie gwiazdą tego wydania, ale prócz niego wprowadziliśmy jeszcze kilka usprawnień. 

  • Dodawanie urządzeń do planu za pomocą opcji „Przypisz do planu” z poziomu listy urządzeń wcześniej powodowało otwarcie menu bocznego wyboru urządzeń w planie. Użytkownik już wcześniej dokonał wyboru tych urządzeń na liście, więc działanie to było sprzeczne z jego intencją. Od tego wydania urządzenia są teraz natychmiast przypisywane do planu, eliminując konieczność ich ponownego wyboru.

  • Wprowadzono zwiększenie limitów przepustowości, jakie użytkownik może ustawić dla procesów tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania danych. Dotychczasowa maksymalna wartość wynosiła 2047 Mb/s, natomiast obecnie została zwiększona do imponujących 4194304 Gb/s.

  • Dokonano również poprawy treści komunikatów typu popup podczas edycji magazynów danych, aby zapewnić użytkownikowi lepsze zrozumienie informacji przekazywanych przez system.