Jakie możliwości daje Ci konsola do centralnego zarządzania
“Centralne Zarządzanie” to funkcja i jednocześnie slogan stosowany przez większość producentów rozwiązań do zabezpieczania danych. Można je spotkać na stronach internetowych czy broszurach handlowych wielu producentów. Jest jednak różnica pomiędzy konsolą zarządzającą, którą producenci oddają w ręce IT adminów w firmach (klientów), a konsolą zarządzającą dedykowaną dla resellerów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej czym jest, a raczej czym powinna być i jakie funkcje powinna, posiadać konsola zarządzająca z której korzystają dzisiejsi usługodawcy IT.
Proste dodawanie nowych klientów, zakładanie im triali czy edycja istniejących klientów powinny być kluczowymi funkcjami każdej konsoli zarządzającej dedykowanej dla resellerów, dlatego że założenie konta klienckiego i zainstalowanie klientowi wersji trialowej jest zazwyczaj jednym z pierwszych kroków w strategii sprzedaży rozwiązań backupowych.
“Najpierw rozmawiam z klientem o urządzeniach, które powinien zabezpieczyć, następnie instaluję mu wersję testową aplikacji, aby zobaczył, jak ona działa” – Sz. Głapiak, Gsoft. Usługodawca i outsourcing IT.
Widok ‘dodawania klienta’ w aplikacji Xopero Managment Center.
Reseller powinien mieć, także na wyciągnięcie ręki informacje o swoim kliencie, jego licencji, zajętej przez niego przestrzeni w chmurze oraz kiedy jego licencja traci ważność. Oczywiście, mając jednego czy dwóch klientów, których regularnie odwiedzamy, raczej będziemy pamiętać o tak istotnych rzeczach, jak wysłanie maila z informacją o kończącej się przestrzeni na koncie lub informacji o tym, że dany backup się nie wykonał i należy go powtórzyć.
Widok ‘licencji klientów’ w aplikacji Xopero Management Center.
Tak, mając dwóch klientów jesteśmy w stanie trzymać rękę na pulsie, bez większej potrzeby korzystania z narzędzi do zarządzania oraz automatyzowania pracy. Spójrzmy jednak, co się dzieje kiedy opiekujemy się np. piętnastoma klientami. Czy będziemy pamiętać, kiedy, któremu klientowi skończy się licencja? Który klient korzysta jeszcze z triala, a który ma pełną wersję? Czy wszystkie ustawione na dziś backupy się wykonały prawidłowo? Czy w razie awarii będę w stanie odzyskać dane moich klientów?
Każda konsola zarządzająca powinna zagwarantować usługodawcy IT, który zabezpiecza dane swoich klientów, informację o tym czy backupy jego klientów się wykonały czy nie.
Widok mailowego raportu dobowego ze statusami wykonania backupu u wszystkich klientów danego resellera.
Jeżeli backupy się nie wykonały – czy to z powodu szybszego wyłączenia komputera przez klienta, awarii sieci czy błędu systemu, usługodawca IT poza otrzymaniem informacji o niewykonanym backupie, powinien mieć, także dostęp do pełnego dziennika zdarzeń w którym zobaczy przyczynę błędu, bez konieczności wyjazdu do klienta
Podgląd dziennika zdarzeń (tzw. logów) wszystkich klientów danego resellera.
oraz będzie mógł uruchomić backup na nowo, definiując jakie dane chce zabezpieczyć – pliki i foldery, bazy danych, pocztę, maszyny wirtualne czy może zrobić obraz dysku – HDD Image.
Definicja typu backupu w aplikacji Xopero Management Center.
Dostępne na rynku rozwiązania backupowe często wpływają negatywnie na działanie urządzeń klientów, sprawiają że urządzenia działają wolniej lub zapychają sieć, przesyłając backupowane dane. Dlatego konsola zarządzająca, powinna dać resellerowi możliwość wyświetlenia szczegółów urządzeń klientów i adekwatnie do tych parametrów ustawiać wykorzystanie procesora, przepustowość sieci oraz interwały w jakich mają się wykonywać poszczególne sesje backupów.
Widok szczegółów urządzenia klienta.
Istotnymi elementami konsoli zarządzającej dla resellerów, na pewno będą, także wszystkie funkcje, które pozwolą zaoszczędzić czas i ułatwią codzienną pracę. Zamiast jechać do każdego klienta i ustawiać każdy backup indywidualnie, łatwiej będzie na pewno jednorazowo stworzyć szablon i przypisać go poszczególnym użytkownikom i to bez wychodzenia z domu. To samo tyczy się przywracania danych – w razie awarii, zamiast jechać do klienta, tracić czas i pieniądze na benzynę, lepiej po prostu zalogować się do konsoli, siedząc wygodnie w fotelu i przywrócić utracone przez klienta dane.
Ostatnią rzeczą na jakiej warto się skupić to kontrola i monitoring. Poza możliwością generowania raportów i statystyk, najistotniejsze jest to czy backupy klientów się wykonują i czy w razie awarii będzie można przywrócić, utracone dane. System backupowy powinien sprawić, że będziesz spał spokojnie, nie martwiąc się o dane swoich klientów, a konsola zarządzająca powinna sprawić, abyś od momentu pierwszej rozmowy z klientem – do momentu kiedy klient straci swoje dane był w stanie, obsłużyć go zdalnie z jednej konsoli, tzn. ustawiać i monitorować sesje backupu, przeglądać logi i informacje o statusach backupów oraz zdalnie przywracać dane na urządzenie klienta.