Kopia pełna, przyrostowa, różnicowa… – dzisiaj kilka słów o typach kopii zapasowej. Zaczynamy od absolutnych podstaw, ale i zaawansowany użytkownik powinien znaleźć tu coś dla siebie…
Gdyby sztuka backupu polegała jedynie na skopiowaniu pliku z punktu A do punktu B, to nikt nie potrzebowałby złożonego programu do backupu danych (lokalnego lub backupu w chmurze). Wystarczyłby jeden skrypt, aby osiągnąć pożądany efekt. Co takiego oferuje zatem dedykowane rozwiązanie?
Co znajdziemy w nim poza prostym “klikalnym” interfejsem, jedną konsolą zarządzania wieloma urządzeniami oraz takimi dodatkami jak kompresja czy szyfrowanie? Zdecydowanie największym atutem oprogramowania do backupu danych jest możliwość określenia typu kopii zapasowej. Czy system za każdym razem będzie wysyłał pełną kopię danych, a może zastosuje metody pozwalające na znaczne zmniejszenie zużycia przestrzeni dyskowej przeznaczonej na kopie? Sprawdźmy, na jakie kompromisy trzeba być gotowym oszczędzając przestrzeń.
Rodzaj kopii zapasowej: kopia pełna, przyrostowa, różnicowa – czyli jeden backup wiele możliwości
Tworząc backup plików administrator ma możliwość wybrania typu kopii, którą będzie wykonywał. Może to być:
- kopia pełna,
- kopia różnicowa,
- kopia przyrostowa.
Każda z nich stanowi dobry sposób na zabezpieczenie danych, ale oczywiście są między nimi różnice. Sprowadzają się one do dylematu między szybkim przywracaniem, a optymalizacją miejsca w magazynie danych. Przyrostowa kopia zapasowa oszczędza czas i miejsce na dysku, ponieważ kopiuje tylko zmienione lub nowe dane od ostatniego backupu, co stanowi jej przewagę nad kopią różnicową.
Tworzenie przyrostowej kopii zapasowej jest korzystne, ponieważ pozwala na efektywne zarządzanie czasem i przestrzenią dyskową, co jest kluczowe w dużych środowiskach danych.
Pełna kopia zapasowa (mirror)
Zabezpieczając plik, obraz dysku, zestaw plików, bazę danych czy jakiekolwiek inne ważne dla nas informacje, tworzymy jego kopię w bezpiecznej lokalizacji. Kopia może być szyfrowana lub kompresowana rozmaitymi algorytmami (a najczęściej oba na raz), ale z pewnością powinna zawierać pełną informację o zabezpieczonym pliku. Dlatego właśnie nazywa się ona kopią pełną. Pełna kopia zapasowa zapewnia kompletną ochronę danych, umożliwiając przywrócenie wszystkich plików i folderów w przypadku utraty danych lub awarii systemu.
Wykonanie pełnej kopii zapasowej, choć czasochłonne i wymagające dużej ilości miejsca na dysku, gwarantuje pełną ochronę i możliwość odzyskania wszystkich danych.
Dla przykładu załóżmy, że wykonujemy backup raz dziennie, 7 dni w tygodniu. W takim przypadku wybierając kopię pełną każdego dnia w magazynie danych zostanie stworzona pełna wersja danych.
Odtwarzanie takiej kopii jest proste – wystarczy przywrócić wybraną wersję i użytkownik ma dostęp do swoich danych.
Minusem jest to, że taka kopia będzie zajmowała bardzo dużo miejsca w magazynie danych.
Na plus | Na minus |
– szybkie odtwarzanie danych | – zajmuje dużo miejsca w magazynie |
– wolny czas wykonywania |
Kopia przyrostowa
Backup przyrostowy polega na tworzeniu jednej kopii pełnej i następującego po niej łańcucha kopii przyrostowych. Czyli takich, w których jest zapisana informacja o tym, jak dane zmieniły się od ostatniej kopii. Szczególnie przy dużych plikach, które mało się zmieniają, zauważymy zwiększoną szybkość wykonywania kolejnych kopii. Oszczędzone też zostanie miejsce w magazynie danych – wersje przyrostowe zajmują mało miejsca.
Minusem takiej kopii będzie niestety czas odtwarzania. Żeby przywrócić wersję z końca łańcucha kopii, system musi przywrócić ostatnią pełną kopię i wszystkie kopie przyrostowe “po drodze”. Im więcej takich kopii, tym dłużej trwa przywracanie kopii pełnej – system musi bowiem złożyć więcej danych, by w efekcie otrzymać pożądany plik.
Złotym środkiem na wykorzystanie tego rozwiązania jest regularne wykonywanie pojedynczej kopii pełnej, tak by łańcuch zależnych od niej wersji nie był zbyt długi. Takie podejście nazywamy mieszanym backupem przyrostowym.
Na plus | Na minus |
– szybkie wykonywanie kopii | – wolne odtwarzanie danych |
– oszczędność miejsca w magazynie danych | – zwiększony ruch sieciowy |
– potrzeba więcej miejsca, by pobrać wszystkie wersje |
Kopia różnicowa
Model pośredni pomiędzy dwoma poprzednimi rozwiązaniami. W przypadku różnicowego typu backupu pierwsza kopia tworzona jest jako pełna. Druga wersja będzie identyczna jak przypadku backupu przyrostowego – będziemy rozpatrywać tylko ten fragment danych, który uległ zmianie względem kopii poprzedniej. Ale w przypadku każdej kolejnej wersji punktem odniesienia zawsze będzie ostatnia kopia pełna, a nie poprzednia. Różnicowa kopia zapasowa jest bardziej efektywna i oszczędza miejsce na dysku, ponieważ przechowuje tylko zmienione lub dodane dane od ostatniej pełnej kopii zapasowej.
Do przywrócenia danych wystarczy wtedy zestaw dwóch wersji: wybranej różnicowej oraz poprzedzającej ją kopii pełnej.
Wadą tego rozwiązania jest przyrost zajętości miejsca każdej kolejnej kopii. Może zdarzyć się sytuacja, że taka kopia będzie zupełnie różna od kopii pełnej, więc zajmie tyle samo miejsca.
Tutaj także przyjęło się wykorzystywać mieszany backup różnicowy, tak by zniwelować negatywne efekty nadmiernie rosnących różnic.
Na plus | Na minus |
– oszczędność miejsca w magazynie względem backupu pełnego | – im dalej od pełnej wersji, tym większy rozmiar kopii różnicowej |
– szybkie odtwarzanie: zawsze wystarczy zestaw wersji pełnej i jednej różnicowej |
Kopia pełna, przyrostowa, różnicowa – co wybrać?
Jeżeli masz bardzo ograniczony magazyn danych – idealne będą kopie przyrostowe, które kopiują tylko pliki zmienione od ostatniej kopii zapasowej. Natomiast starając się znaleźć równowagę między powyższymi dwoma podejściami, możesz śmiało spróbować backupu różnicowego.
Wybór odpowiedniego rodzaju kopii zapasowej jest kluczowy, biorąc pod uwagę przestrzeń magazynową i szybkość odzyskiwania danych.
Przetestuj backup danych od Xopero za darmo przez 14 dni!