Xopero ONE 1.7.0: przyśpieszamy backup i przywracanie Microsoft Hyper-V!

W poprzedniej wersji Xopero ONE wydaliśmy bezpośrednie wsparcie dla kopii oraz przywracania maszyn wirtualnych Hyper-V, a w bieżącym wydaniu skupiliśmy się na jego usprawnieniach funkcjonalnych! Sprawdź, jak szybki może być backup i odzyskiwanie środowisk Hyper-V 🚀

Microsoft Hyper-V Instant Restore

Jedną z kluczowych nowości jest funkcja Hyper-V Instant Restore, która pozwala na niemal natychmiastowe uruchomienie maszyny wirtualnej bezpośrednio z kopii, bez konieczności oczekiwania na pełne przywrócenie danych ⚡

Hyper-v instant restore with near zero RTO

Instant restore, podobnie jak w przypadku maszyn VMware, pozwala na niemal natychmiastowe uruchomienie maszyny wirtualnej Hyper-V, bezpośrednio z kopii, we wskazanym środowisku. Instant Restore działa na zasadzie udziału iSCSI, co oznacza, że użytkownik może natychmiast korzystać z maszyny wirtualnej, zamiast czekać, aż cały dysk maszyny zostanie przywrócony z kopii. Następnie, udział montowany jest do wskazanego środowiska Hyper-V, co pozwala na automatyczne utworzenie maszyny wirtualnej. Jest to idealne rozwiązanie dla sytuacji, gdzie liczy się każda sekunda. Near Zero RTO!

Po zakończeniu pracy/zatrzymaniu zadania w Xopero ONE, maszyna zostaje usunięta ze środowiska Hyper-V, a zmiany nie zostaną zapisane.

Hyper-V RCT: tworzenie kopii zapasowych jeszcze szybsze!

Kolejną nowością, która przyspiesza proces tworzenia kopii zapasowych jest wsparcie dla mechanizmu RCT (Resilient Change Tracking).

Hyper-V RCT for faster backup & Restore
Jest to natywny mechanizm Hyper-V, który monitoruje zmienione bloki dysków maszyn wirtualnych, co pozwala na szybsze wykonywanie kopii przyrostowych i różnicowych (podobnie jak CBT w VMware). Dzięki temu, agent Xopero ONE otrzymuje informacje o zmianach bezpośrednio od samego Hyper-V, co eliminuje konieczność porównywania bloków maszyny z blokami w kopii.

Hyper-V: domyślne ustawienia planu

W poprzedniej wersji żadne z ustawień backupu Hyper-V nie było domyślnie włączone, przez co użytkownicy mogli nie skorzystać z zalecanej konfiguracji backupu, gwarantującej najlepsze rezultaty. Zmieniliśmy to i od teraz domyślnie włączamy następujące ustawienia podczas konfigurowania planu backupu:

  • kopia w trybie Application Aware,
  • pomijanie dysków, które nie mogą zostać uwzględnione w snapshotcie (np. dyski typu persistent),
  • kopia z wykorzystaniem mechanizmu RCT,
  • ograniczenie liczby równolegle uruchomionych zadań do 3.

Zmiana konta root dla większej elastyczności

Na uwagę zasługuje także nowa funkcja umożliwiająca zmianę konta root w Xopero ONE i GitProtect. W odpowiedzi na potrzeby klientów, wprowadziliśmy możliwość zmiany głównego konta administratora na inne bezpośrednio z poziomu aplikacji.

W tym celu należy przejść do listy użytkowników usługi, przejść do edycji konta, które ma być nowym głównym kontem i kliknąć w przycisk Ustaw jako root. Po zatwierdzeniu operacji nowe konto zostanie głównym kontem administracyjnym w usłudze, natomiast dotychczasowe konto otrzyma rolę System Administrator z wszystkimi nadanymi uprawnieniami. 

Forever Incremental dla pozostałych typów kopii

Jakiś czas temu wprowadziliśmy schemat Forever Incremental, który był wykorzystywany przede wszystkim do zabezpieczania danych z usług SaaS, czyli tam, gdzie pobieranie dużej ilości danych mogło być ograniczone. 

Przetestowaliśmy i zweryfikowaliśmy poprawność działania schematu Forever Incremental dla pozostałych typów kopii i w tym wydaniu zdecydowaliśmy się na włączenie schematu dla kopii:

  • plikowej,
  • obrazów dysków,
  • VMware.

Inne poprawki:

  • usprawniliśmy proces przywracania maszyn Hyper-V
  • poprawiliśmy wydajność pobierania informacji na dashboard systemu oraz wczytywania listy planów
  • dodaliśmy powiadomienia o kończącej się przestrzeni w Xopero Unified Protection.

Zapraszamy do korzystania z najnowszych funkcji Xopero ONE, które pozwalają na jeszcze lepsze zarządzanie backupami i ochroną Twoich danych. Przetestuj aktualizacją samodzielnie – zaloguj się na swoje konto Xopero ONE lub rozpocznij darmowy okres próbny.