World Backup Day – kopia zapasowa sposobem na podniesienie cyberodporności

31 marca obchodzimy World Backup Day, czyli Światowy Dzień Backupu. Jest to zatem idealna okazja aby przypomnieć dlaczego tworzenie kopii zapasowej oraz skuteczna ochrona danych jest istotnym elementem dla funkcjonowania biznesu. 

Na co narażone są Twoje dane 

Polska w ostatnim czasie stała się jednym z najczęściej atakowanych krajów Europy. Co tydzień dochodzi do nawet 2 tys. incydentów (!) Powodem nagłego wzrostu ataków jest skoncentrowanie się rosyjskich cyberprzestępców na państwach wspierających Ukrainę. Jednym z najczęściej wykorzystywanych technik, po które sięgają hakerzy jest oczywiście ransomware – złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemów lub plików użytkownika poprzez ich zaszyfrowanie. 

Według specjalistów z Cybersecurity Ventures, koszty ponoszone przez firmy na skutek cyberataków do 2025 roku mogą wynieść nawet 10 bilionów dolarów rocznie. Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu instytucji, a ich wystąpienie jest tylko kwestią czasu. Zwłaszcza, że do ataku ransomware dochodzi już co 11 sekund! Dlatego warto skoncentrować się na zapobieganiu takim atakom, zamiast zajmować się skutkami ich działania. 

Plan backupu –  sposób na cyberprzestępców 

Chociaż może się to wydawać zbyt optymistyczne, prawda jest taka, że ​​regularne tworzenie kopii zapasowych może uchronić organizację przed skutkami ataków ransomware i koniecznością płacenia okupu. Nawet jeśli odzyskiwanie systemów i danych wydaje się trudnym zadaniem, nowoczesne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych zapewniają szybkie i niezawodne przywracanie krytycznych zasobów, aplikacji czy systemów – co może zapewnić znaczną przewagę nad cyberprzestępcami. Tym bardziej, że 93% firm, które nie posiadają planu odzyskiwania po awarii, upada w rok po utracie danych. 

Warto zaznaczyć, że od 16 stycznia 2023 roku weszła w życie dyrektywa NIS 2 dotycząca podniesienia wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii Europejskiej. Firmy, które nie spełnią nowych wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa cybernetycznego, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 10 milionów euro.

Plan Disaster Recovery – dla zachowania ciągłości działania biznesu 

Szacuje się, że aż 75% prób przywracania danych po awarii kończy się niepowodzeniem. Dlatego backup i plan Disaster Recovery, jako nieodłączna część strategii ciągłości biznesowej powinny umożliwiać natychmiastowe przywrócenie danych, zapewniając tym samym szybki dostęp do kluczowych usług oraz testowanie samego procesu odtwarzania, aby mieć pewność, że kopia wykonuje się poprawnie. Tak, aby w przypadku awarii, firma bez problemu była w stanie szybko odzyskać istotne dane, przywrócić system, zminimalizować przestoje oraz zapewnić ciągłość działania. Ważne jest, aby w planie tym uwzględnić m.in. czasy RTO I RPO oraz obszary krytyczne dla funkcjonowania firmy – gotową checklistę funkcjonalności znajdziesz w naszym ebooku o skutecznym planie backupu

CyberSafe Academy – czyli zabezpieczenie danych w praktyce 

Z okazji World Backup Day przygotowaliśmy CyberSafe Academy – darmowy cykl edukacyjnych webinarów online. Wraz ze specjalistami cyberbezpieczeństwa z WithSecure i Radware pokażemy, jak zabezpieczyć krytyczne dane firmy, jak przygotować plan odtwarzania awaryjnego oraz jak uchronić się przed negatywnymi skutkami cyberataków. Weź udział i razem z nami zadbaj o bezpieczeństwo swojej firmy.